Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 mars 2018
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,36 ctv, ca W/VS, stift, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,09 ctv, ca W/VS-SI, hjärtan, stift, vikt 1,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,34 ctv ca W/VS-SI, vikt 2,2 g, stift
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, mörkblå emalj, cz, design A Jewel Veronika, 11 mm, vikt 3 gram.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, grön/orange emalj, cz, design by A Jewel Veronika, 11 mm, vikt 3 gram.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, mörkblå emalj, cz, design A Jewel Veronika, Charm 11 mm, vikt 3 gram.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, mörklila emalj, design A Jewel Veronika, Charm 11 mm, vikt 3 gram.
RING, 18K vitguld, 16 äldre briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca W-TCr/VS-P, stl 15,25 mm, Stockholm 1948, vikt 7,6 g, tre diamanter är skadade, två diamanter har nagg, slitna fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade blå safirer, 24 briljanter ca 0,20 ctv ca TCr-TCa/SI-P, mått 1,3 x 1,1 cm, stift, vikt 3,3 g.
ARMBAND, sterlingsilver, 2 blåa topaser ca 6,50 ctv, 3 rökkvartser ca 7,50 ctv, 3 granater ca 9,00 ctv, längd 17 cm, vikt 21,2 g.