21 - 40 av 257
123...13 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 3 mars 2018

Klubbad för

JAEGER-LE COULTRE, Master Control, Grande Taille, Cal 889/2, Verk nr. 2705324, Serie nr. 2835, Ref nr. 140.880.892, Boett nr. 140.8.89, herrur, 37 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 1995.

Utrop: 22 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, "Bark Finish", "Onyx Dial", Ref nr. 6927, Serie nr. 6075636, Cal 2030, Verk nr. 612361, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, gravyr, Presidentlänk (skadad), viklås, Ref nr. A/D, totalvikt 64,5 gram, ca 1979.

24 500 kr

Utrop: 21 000 kr

BREITLING, Galactic Chronograph II, Chronometre, "Tachymetre", Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2620984, Serie nr. 2620984, Ref nr. A13364, Boett nr. 1011B4, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Pilotlänk, viklås, Ref nr. W1112/379A, ca 2012, denna modell tillverkades endast mellan 2011-2012.

18 000 kr

Utrop: 19 000 kr

Klockor Chopard

CHOPARD, Genève, damur, 18,5 mm, Serie nr. 433283, Boett nr. 828, 18K guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, briljantkrans (26 st. TW/VS, ca 0,52 ctv), diamanter på boetten (14 st. 8/8), integrerad originallänk, Ref nr. 10/5072, totalvikt 33,9 gram, servad januari 2018, cert (ej komplett), ca januari 1990, box.

Utrop: 19 000 kr

TAG HEUER, Monaco, Cal 17 (ETA 2894-2), Serie nr. TA1862, Ref nr. CW2111.BA0780 (CW2111.FC6171), Boett nr. CW2111, kronograf, herrur, 38 x 38 (46) mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. FAA006/Y-W7, cert, april 2004, box, ytterkartong.

17 000 kr

Utrop: 18 000 kr

OMEGA, damur, 23 x 21,5 mm, Cal 620, Serie nr. 22546323, Boett nr. 921664/8100, 18K guld, manuell, safirglas (nagg), skadad urtavla, integrerad originallänk i 18K guld, längd 175-178 mm, totalvikt 71,5 gram, ca 1965.

Utrop: 18 000 kr

Klockor Sjöö Sandström

SJÖÖ SANDSTRÖM, UTC Extreme Black Diamond, Cal SS G4 (ETA 7754), Serie nr. 44, kronograf, herrur, 44,5 mm, DLC (Diamond Lilke Carbon), automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, glasbaksida, svart diamant (8/8, ca 0,03 ctv) på bakboett, läderband, gummiband, originalspänne, cert, november 2011, box, ytterkartong, Numrerad och limiterad (Nr. 44/50).

17 600 kr

Utrop: 17 000 kr

OMEGA, Genève, Cal 562, Serie nr. 23037055, Ref nr. BA 162.0009, Boett nr. 162.009, herrur, 33 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, originallänk i 18K guld (skadad), längd 191-195 mm, totalvikt 72,4 gram, ca 1966.

Utrop: 17 000 kr

Klockor Tudor

TUDOR, Geneve, Heritage, Black Bay (200m:660ft), Chronometer, Cal MT5602, Verk nr. T7S0874214, Serie nr. I601576, Ref nr. 79230N, Boett nr. 8480, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, läderband, viklås, NATO-band, cert, november 2017, box, ytterkartong.

20 000 kr

Utrop: 17 000 kr

CARTIER, Pasha (T Swiss Made T), "GMT, Power Reserve", Cal 480, Boett nr. 2388/814915CC, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas (skadat), datum, gångreservindikator, 2 tidszoner, glasbaksida, skadad urtavla, integrerat läderband (se fördjupad information), viklås, ca 1998.

15 000 kr

Utrop: 16 000 kr

BREITLING, Cockpit Lady (100M/330FT), Chronometre, Cal 71, Verk nr. 1019281, Serie nr. 1019281, Ref nr. A71356, Boett nr. 1807B4, damur, 31,8 mm, stål, SuperQuartz, safirglas, datum, diamanturtavla (8 st. 8/8), skadad urtavla, Pilotlänk, viklås, Ref nr. W4507/367 A, cert, februari 2008, box, ytterkartong.

Utrop: 16 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Chronometer, Ref nr. 115200, Serie nr. M846972, Cal 3135, Verk nr. 3 2325708, Boett nr. 2330, herrur, 34 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, defekt (se fördjupad information), Oysterlänk, viklås (Oysterclasp), Ref nr. 72190-PJ4/PJ, längd 173 mm, ca 2008, box.

Klockor Sjöö Sandström

SJÖÖ SANDSTRÖM, UTC Extreme II, Cal SS G4 (ETA 7754), Serie nr. 333, kronograf, herrur, 44,2 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, 24-timmarsvisning, glasbaksida, originallänk, viklås, cert, juli 2010, box, ytterkartong.

15 000 kr

Utrop: 16 000 kr

BREITLING, Avenger Skyland, Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2525932, Serie nr. 2525932, Ref nr. A13380, Boett nr. 3507 B5, kronograf, herrur, 45 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, defekt dykring, Professionallänk II, viklås, Ref nr. S1907/132A, ca 2007, box.

14 000 kr

Utrop: 15 000 kr

LONGINES, Prima Luna, Serie nr. 36437423, Ref nr. L8.112.5.78.6, Boett nr. L8.112.5, damur, 30 mm, stål/rosa guld, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. L600130569, cert, april 2017, box, ytterkartong.

14 000 kr

Utrop: 15 000 kr

OMEGA, Speedmaster, Professional, "Tachymètre", s.k. "Moon Watch", Cal 1861, Verk nr. 77766718, Serie nr. 77766718, PIC nr. 3570.50.00, Ref nr. ST 345.0022, Boett nr. 145.0022 / 345.0022, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, OBS: kronografvisare defekt, originallänk, viklås, Ref nr. 1998/849, ca 2011, box, ytterkartong.

24 000 kr

Utrop: 15 000 kr

ROLEX, Oyster, Ref nr. 6480, Serie nr. 210827, Cal 1215, Boett nr. 6480, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, tillverkad fjärde kvartalet 1956.

14 200 kr

Utrop: 15 000 kr

BREITLING, Hercules, Chronometre, Cal 39 (ETA 2892A2), Verk nr. 439882, Serie nr. 439882, Ref nr. A3936211/B597, kronograf, herrur, 44,8 mm, stål, automatisk, safirglas, 24-timmarsvisning, skadad urtavla, dykrings packning saknas (se fördjupad infomation), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. S 1401/887 A, ca 2002, serviceetui.

Utrop: 13 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 68274, Serie nr. L826553, Cal 2135, Verk nr. 0908640, Boett nr. 68000, midsize, 30,5 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, Oysterlänk (skadad), viklås, Ref nr. 78350-G/562, ca 1988.

27 000 kr

Utrop: 13 000 kr

IWC, fickur, 53 mm, savonett, Cal 66 (H6), Serie nr. 651081, Boett nr. 715307, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, monogram, ca 1916, etui (Linderoth, Kongl. Hofurmakare, Stockholm).

Utrop: 13 000 kr