61 - 80 av 280
1...345...14 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 14 april 2018

Klubbad för

RING, 18K vitguld, 35 briljanter ca 1,60 ctv ca W/VS-SI, en sten saknas, stl 18 mm, vikt 8,8 g.

Utrop: 8 200 kr

RING, 18K vitguld, svart briljant ca 3,25 ct, 38 briljanter 0,27 ctv enl gravyr, ca W(H)/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,3 g, inneslutningar når ytan.

Utrop: 15 000 kr

W.A. BOLIN, manschettknappar, 18K guld/vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv ca TW(G)/VVS, vikt 17,1 g.

Utrop: 5 700 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(G)/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 1,9 g.

Utrop: 7 900 kr

RING, 18K guld, kuddslipad alexandrit ca 0,50 ct, 22 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, stl 19 mm, vikt 5,0 g, några diamanter med nagg på krona.

Utrop: 4 600 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,70 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 19 mm, vikt 6,3 g.

Utrop: 6 000 kr

Smycken Övrigt

RYSKA BERLOCKER, 2 st, antika, 18K guld, emalj, glaspärlor, ca 1815, motif ryska kejserliga örnen och oval tunna (skadad emalj och håligheter i guldet plus tennlödningar), vikt totalt 5,4 g.

Utrop: 3 400 kr

RING, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,21 ct, 6 briljanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g.

Utrop: 4 600 kr

ENSTENSRING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TCr(I)/VS2, stl 16 mm, vikt 2,0 g.

Utrop: 4 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter enligt gravyr 1,50 ctv ca W/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 6,4 g.

Utrop: 14 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 3 600 kr

ARMBAND, 18K vitguld, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca W(H)/SI-P, längd 18 cm, vikt 11,0 g, ett fåtal diamanter med nagg och skador.

9 200 kr

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, omgjord, skena av Engelbert, signerad Stigbert, Stockholm 1951, stl 17,75 mm, vikt 5,4 g, diamanter med skador.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,52 ct, TW(G)/VS1, IGI certifikat samt försegling 1187307, 32 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g.

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(G)/SI, stl 18 mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 4 100 kr

RING, 18K guld/roséguld, 26 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, mindre nagg, 2 smaragder ca 0,04 ctv, svaga fattningar, stl 15,75 mm (2 kulor på skenans insida), vikt 3,2 g.

2 100 kr

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca TW/SI, 4 navettslipade behandlade gula diamanter ca 0,60 ctv, stl 16 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 3 500 kr

Silver Kaffeservis

KAFFEKANNA, silver, lock med pinjekotte,godronnerad, empirstil, GAB Stockholm 1927 höjd 26 cm, vikt 670,9 g, något skeva fötter.

Utrop: 3 000 kr

DOSOR, 2 st, silver, cylindrisk A Zethelius Sthlm 1820, G R Sundbom Härnösand 1829, diam 6,5-9 cm, hökd 3,5-4,5 cm, vikt 163,5 g, mindre bucklor, ena dosan med gravyr i botten.

Utrop: 1 400 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, brosch, 18K guld, 4 halvpärlor, Stockholm 1873, höjd 5,5 cm, vikt 11,3 g.

Utrop: 3 900 kr