41 - 60 av 226
1234...12 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 17 mars 2018

Klubbad för

ALLIANSRING, 18K vitguld, safirer 1,46 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,2 g.

3 200 kr

Utrop: 3 400 kr

COLLIER, oxiderat sterlingsilver/24K förgyllt silver, "Emsy", Buchwic Concept Jewellery, handgjord, längd 42 cm, vikt 26,8 g.

Utrop: 2 300 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,11 ct, TW/P1, enligt gravyrer, stl 18 mm, Kå-Ce Guldsmedja, Stockholm 1979, vikt 8,5 g.

25 500 kr

Utrop: 23 000 kr

STELT COLLIER, silver, rutilkvarts, mått 11 x 11,2 cm, Gussi, Malmö 1965, vikt 48,8 g.

Utrop: 1 700 kr

COLLIER, 18K vitguld/roséguld, briljanter 0,93 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, längd 42 cm, vikt 19,3 g.

Utrop: 9 900 kr

COLLIER, 18K vitguld, 149 briljantslipade diamanter ca 1,36 ctv, ca W-TCa(H-I)/SI, längd 40 cm, vikt 10,2 g, ett fåtal diamanter med nagg, svaga fattningar.

Utrop: 7 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 3,18 ctv, ca W-TCa/VS-SI, huggies, vikt 12,7 g.

12 200 kr

Utrop: 5 700 kr

RING, 18K roséguld, briljanter 2,23 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 10, g.

Utrop: 13 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld/vitguld, 2 granater 0,66 ctv, 14 briljanter 0,24 ctv, ca TCr(I)/VS-SI, stift, vikt 11,6 g.

3 500 kr

Utrop: 3 900 kr

RING, 18K vitguld, briljanter ca 0,43 ctv, ca W-TCr/SI-P, vikt 6,4 g, en sten saknas.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

ÖRHÄNGEN, 19K vitguld, briljanter 0,94 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, vikt 9,2 g.

6 000 kr

Utrop: 5 600 kr

HÄNGE, 18K vitguld, kalcedon, diamanter, höjd 6 cm, vikt 9,2 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

HÄNGE, 18K guld/vitguld, grön onyx, svarta diamanter, höjd 6 cm, vikt 8,8 g.

2 300 kr

Utrop: 1 100 kr

OLE LYNGGAARD, collier, 5-radigt, svart glas, sötvattenspärlor, dobbar, ej lås, längd 48 cm, ej märkt.

5 500 kr

Utrop: 1 200 kr

LAPPONIA, collier, 18K guld, Orchid Psychedelic, Björn Weckström, Finland 1976, längd 40,5 cm, vikt 33,6 g, originalask.

13 200 kr

Utrop: 12 600 kr

STIGBERT, stelt collier, silver, ateljé Waldemar, Skara 1973, stl 12,0 x 11,0 cm, vikt 53,5 g.

800 kr

Utrop: 800 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,90 ct TW-W(G-H)/SI 1, längd 64 cm, vikt 4,3 g.

28 000 kr

Utrop: 25 000 kr

ALLIANSRING, 14K vitguld, 13 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 3 600 kr

SIGURD PERSSON, stelt collier, sterlingsilver, delvis förgylld, Stockholm 1985, diameter 12,2 cm, vikt 32 g, gravyr, (d).

1 100 kr

Utrop: 1 000 kr

ATELIER BORGILA, ring, sterlingsilver, vit akrylplast, geometrisk form, design Rikard Waterval, Stockholm 1972, stl 16 mm, höjd 3,8 cm, vikt 23,4 g, mindre nagg på akrylplast.

Utrop: 3 300 kr