41 - 60 av 309
1234...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 14 juli 2018

Klubbad för

Utrop: 5 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 40 briljanter ca 4,26 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stift, vikt 11,1 g.

Utrop: 44 000 kr

RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, TW(F)SI1, 30 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g, stenkuvert.

Utrop: 32 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, kors, 40 prinsesslipade diamanter ca 4,31 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 14,0 g.

Utrop: 38 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,76 ct, Cr(J)/VS1, 24 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,0 g.

Utrop: 26 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, rubin 0,43 ct, 10 briljantslipade diamanter 0,39 ctv, ca W-CR/VS, stl 18,5 mm, vikt 4,3 g, en diamant är skadad.

3 600 kr

Utrop: 2 300 kr

DIAMANT, droppslipad 2,29 ct, Fancy Dark Brown- Greenish Yellow/P 1, GIA certifikat 6157563408.

Utrop: 11 400 kr

HÄNGE, 18K guld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W-Cr/VS-SI, kors, 4,2 x 2,6 cm, vikt 3,2 g.

Utrop: 3 600 kr

COLLIER, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 40-42 cm, vikt 4,1 g.

Utrop: 7 400 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.

4 900 kr

Utrop: 5 600 kr

Ädelstenar Smaragder

SMARAGD, 1,05 ct, förseglad, blandad smaragdslipning, ursprung Colombia, cert GIL Inc., N.Y. 699794.

Utrop: 4 000 kr

Ädelstenar Rubiner

RUBIN, 1,09 ct, ovalslipad, förseglad, GIL cert Nr 279550, Miami 1992.

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(F)/VS1, GIA-diamond dossier 5186100736, 15 briljantslipade diamanter ca 0,33 ct ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 23 000 kr

HÄNGE, 18K guld, 120 briljantslipade diamanter, 1,43 ctv, ca TW-W/VS, vikt 6,6 g.

Utrop: 20 000 kr

BROSCH, 18K guld, syntetisk rubin, 5 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/SI, Owen & Larsson Co, Stockholm 1945, stl 6,0 x 5,5 cm, vikt 26,0 g, en briljant med nagg på rondisten.

Utrop: 8 600 kr

RING, platina, gammalslipad diamant ca 1,15 ct, ca Cr(J)/P1, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 18,5 mm, vikt 4,4 g, mittstenen med naturaler på rondist och nagg på rondist, flera sidostenar trasiga.

Utrop: 10 000 kr

RING, platina, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(G)/VS2, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW(G)/VVS, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g.

50 000 kr

Utrop: 56 000 kr

ENGELBERT, pärlcollier, 3-radig, odlade saltvattenspärlo,r ca 6,0-6,5 mm, lås i 18K guld med cabochonslipad grön turmalin ca 7,5 ct och 12 vita topaser, Stockholm, 1960-tal, längd 40 cm, flera topaser med slitna fasettkanter.

2 700 kr

Utrop: 2 800 kr

STRÖMDAHL, pärlcollier, doserad, odlade saltvattenspärlor, ca 8,0-10,7 mm, lås 18K guld/silver med 9 rosenslipade diamanter, Stockholm 1958, längd 55 cm, flera diamanter med nagg, behov av omträdning.

2 700 kr

Utrop: 2 800 kr

PÄRLCOLLIER, 3-radig, doserade, odlade saltvattenspärlor, ca 3,3-6,8 mm, lås i 18K guld/platina med 12 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 36 cm, flera diamanter med nagg.

3 200 kr

Utrop: 2 700 kr