1 - 20 av 214
123...11 Gå till
Just nu klubbas Julklapps i Stockholm. Gå in här

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 24 november

Klubbad för

Smycken Övrigt

DOSA, 18K guld, handgraverad dekor, emalj, nyrokoko, mitten av 1800-tal, fransk och svensk kontrollstämpel, 8,0x4,0 cm, vikt 70,0 g, graverad inuti lock "Till Fr. E Lindqvist af Ångf. Bolaget Alex. v. Humboldt".

33 500 kr

Utrop: 28 000 kr

PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 5,5-9 mm, doserade, 18K vitguld, 33 gammalslipade diamanter ca 3,75 ctv, varav mittstenen ca 0,50 ct, ca TW-W/VS-SI, längd 40 cm, vikt 92 g.

Utrop: 20 000 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 1,03 ct, ca TW(F)/VVS, Jovenia, Stockholm 2000, stl 16 mm, vikt 6,0 g.

70 000 kr

Utrop: 80 000 kr

ENSTENSRING, platina, äldre ovalslipad diamant ca 2,60 ct, ca TCa(K)/nagg på rondisten i övrigt väldigt små inneslutningar, stl 15,75 mm, vikt 2,9 g, mycket slitna klor.

88 000 kr

Utrop: 75 000 kr

BROSCH, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,25 ct, oregelbunden form, ca TCa/SI1, 75 äldre slipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W-TCa/VS-P, höjd 5,8 cm, vikt 16,6 g, några diamanter är skadade.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

BROSCH, 14K guld, cabochonslipade safirer ca 5,00 ctv, rosenslipade diamanter, St Petersburg 1908-1926, längd 6,8 cm, vikt 14,5 g.

10 400 kr

Utrop: 11 000 kr

BROSCH/CLIP, platina, snidade rubiner, smaragder och safir, carré-, baguette- och åttkantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW/VS-SI, Tutti Frutti, Art Deco, Frankrike, 1900-talets första hälft, 3x2,8 cm, vikt 20,1 g, en diamant med skada.

32 000 kr

Utrop: 25 000 kr

ÖRHÄNGEN, platina, droppformade barocka orientaliska pärlor, 11-13x8,1-9,5 mm samt 12-13x9,5-9,8 mm, The Gem & Pearl Laboratory certifikat, 2 baguett-, 4 trapets- och 30 åttkantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W(H)/VS-SI, höjd 4,8 cm, vikt 8,4 g, krokar med stopp.

31 000 kr

Utrop: 33 000 kr

PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 8,5-9 mm, lås i 18K vitguld, ovalslipad blå topas, 26 briljantslipade diamanter ca 3,90 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 38 cm, vikt 142 g.

25 000 kr

Utrop: 28 000 kr

GEORG JENSEN, bestickservis, 26 delar, Konge/Acorn, silver, 6 lunchknivar med kort handtag, 6 lunchgafflar, 6 matskedar, 6 kaffeskedar, 2 smörknivar, design Johan Rohde 1915, Danmark, efter 1945, vikt 1228,3 g.

12 400 kr

Utrop: 8 600 kr

CARTIER, manschettknappar, ett par, 18K guld, utbytbara delar, refnr 264466, vikt 11,4 g, originaletui.

9 100 kr

Utrop: 10 000 kr

RING, platina, briljantslipad diamant ca 3,80 ct, ca W(H)/VS1, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW/VS, C.G. Hallberg, Stockholm 1940, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g, mittstenen med liten kulettfasett, en åttkantslipad diamant med nagg på paviljongen, slitna klor.

Utrop: 430 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW(F-G)/VS1-VS2, 10 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, Erik Thomassons Guld- & Juvelfirma, Stockholm 1946, längd 3,0 cm, vikt 6,7 g, skruvstift.

Utrop: 190 000 kr

OLOF GRUBB, brännvinsskål, silver, på fot, hänklar i form av fabeldjur, Hudiksvall, omkring 1800, höjd 13 cm, vikt 189,8 g, bucklor.

Utrop: 10 000 kr

PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, ca 1,4-3,9 mm, lås i 18K guld/silver med rosenslipade diamanter, C.G. Hallberg, Stockholm 1926, längd 42 cm, säkerhetskedja.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

STELT ARMBAND, 18K guld/silver, mabépärla ca 10 mm, rosenslipade diamanter, Guld & Silversmedjan H. Svensson, Stockholm 1965, stl 6,3x5,5 cm, vikt 39,4 g, omarbetad.

Utrop: 15 000 kr

BROSCH, silver, rosenslipade diamanter, antik, blomkvist, höjd 3,8 cm, vikt 5,5 g, nagg på diamanter.

7 000 kr

Utrop: 5 000 kr

BROSCH, 18K guld/platina, 13 gammalslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-P, mindre rosenslipade diamanter, längd 7 cm, vikt 7,5 g.

Utrop: 11 400 kr

LAPPONIA, collier, Ciria, 18K guld/platina, 13 briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca TW/VS, Björn Weckström, Finland 2005, längd 44 cm, vikt 56,9 g.

47 000 kr

Utrop: 25 000 kr

PÄRLCOLLIER, 4-radigt, odlade pärlor ca 3-7 mm, doserade, barocka, lås i 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd på den kortaste raden 41 cm.

17 400 kr

Utrop: 19 000 kr