21 - 40 av 560
123...28 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 september 2018

Klubbad för

12 KAFFESKEDAR, förgyllt silver, Carlman, Stockholm 1915, vikt 1,55 g, originaletui.

Utrop: 900 kr

RING, 18K guld, rubiner, 20 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 2 300 kr

BROSCH, 18K guld, blomma, 8 smaragder, mått 5,5 x 4 cm, vikt 8,0 g, nagg.

2 500 kr

Utrop: 2 600 kr

BROSCH, 18K guld/vitguld, 8 rosa safirer ca 0,70 ctv, 4x4 cm, vikt 10,6 g.

Utrop: 3 400 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter 0,23 ctv enl. gravyr, ca W(H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 1,6 g.

1 500 kr

Utrop: 1 600 kr

SMYCKESET, 2 delar, armband och örhängen, gulmetall, granater, armbandets längd 17 cm, örhängen med skruvlås, vikt 23,3 g, en granat saknas.

700 kr

Utrop: 350 kr

SMYCKESET, 3 delar, collier, ring och örhängen, silver/gulmetall, granater, collierets längd 24,5 cm, ring stl 16,25+ mm, örhängen med skruvlås, vikt 33,2 g, nagg.

2 000 kr

Utrop: 450 kr

HÄNGE, gulmetall, granater, längd 4,5 cm, vikt 10,7 g, nagg.

500 kr

Utrop: 350 kr

RING, sterlingsilver, peridoter, stl 16,5 mm, vikt 13,8 g.

Utrop: 300 kr

RING, 18K vitguld, svarta och vita åttkantslipade diamanter, stl 19,75 mm, vikt 4,5 g

Utrop: 1 800 kr

HÄNGE/KEDJA, platina, droppslipad sphene ca 0,81 ctv, 3 baguetteslipade diamanater 0,04 ctv, längd 44 cm, höjd 1,7 cm, vikt 2,8 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

RING, 14K/18K guld/platina, syntetisk rubin, 13 antik-, gammal och briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TCr-LBr/VS-SI, stl 19 mm, vikt 7,6 g, spricka i ringskena, en diamant skadad, några diamanter med nagg, rubin med slitna fasetter.

2 400 kr

Utrop: 2 800 kr

Smycken Övrigt

MELLANDELAR, 4 st, 18K guld, rubiner, längd 13 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 1 300 kr

HÄNGE, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-SI, stl 2,5 x 2,2 cm, vikt 2,8 g.

Utrop: 2 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/SI, vikt 1,5 g, stift, snurrebussar saknas.

1 400 kr

Utrop: 900 kr

COLLIER, 14K guld, 5 pärlor, Finland, stelt, öppningsbar, diameter 12 cm, vikt 8,7 g.

Utrop: 2 000 kr

3 MATSKEDAR, silver, gravyrer, 1809, 1818 samt 1826, total vikt 133,0 g.

Utrop: 600 kr

RING, 18K guld, camé, stl 18,25 mm, vikt 2,6 g.

600 kr

Utrop: 700 kr

PÄRLCOLLIER, odlade något barocka doserade pärlor ca 3-7,3 mm, längd 42 cm, lås i silver, vikt 13,9 g, knutet.

Utrop: 350 kr

RING, 14K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv enl. gravyr, ca W(G)/VS, stl 19,5 mm, vikt 3,1 g, gravyr.

2 700 kr

Utrop: 2 600 kr