101 - 120 av 143
1...5678 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 17 november 2018

Klubbad för

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Genève, Golden Ellipse, Cal 23-300 PM, Serie nr. 1223693, Ref nr. 3545-1, Boett nr. 2738468, herrur, 32 x 27 mm, 18K guld, manuell, safirglas, integrerad originallänk, längd 170-175 mm, totalvikt 91,3 gram, ca 1975.

64 000 kr

Utrop: 32 000 kr

OMEGA, Constellation, "C", Chronometer, Cal 561, Serie nr. 24485588, Ref nr. BA 168.0009, Boett nr. 168.009 / 168.017, herrur, 34,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, originallänk, viklås (lagat), längd 170-155 mm, totalvikt 115,5 gram, ca 1966, box (skadad).

25 500 kr

Utrop: 25 000 kr

OMEGA, Constellation, Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 561, Serie nr. 24436012, Ref nr. ST 168.0005, Boett nr. 168.005 (C.B), herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, renoverad urtavla, utbytt krona, läderband, originalspänne, ca 1966, box, ytterkartong.

16 200 kr

Utrop: 11 000 kr

OMEGA, Chronomètre, Cal 30 T2 Rg, Serie nr. 10433414, Ref nr. CK 2366, Boett nr. 2366-2, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, läderband, ca 1945.

23 000 kr

Utrop: 7 500 kr

IWC, International Watch Co. Schaffhausen (Swiss), "Türler", herrur, 36 mm, Cal 8541 B, Serie nr. 1974002, Ref nr. R 814 A, Boett nr. 1969762, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1970.

8 800 kr

Utrop: 3 300 kr

ZENITH, "Military-Type", Cal 143-6 (Excelsior Park), Boett nr. 8555534 / 839285, kronograf, herrur, 37 mm, stål, manuell, plexiglas, målade visare, läderband, "Extract from the Registers", levererad 1946-1947.

19 000 kr

Utrop: 11 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Cosmograph, Daytona (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16518, Serie nr. N406278, Cal 4030, Verk nr. 57111, Boett nr. 16500, kronograf, herrur, 40 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, utbytt urtavla, viklås, Ref nr. 16518-R, ca 1993, box, ytterkartong.

122 000 kr

Utrop: 96 000 kr

WAKMANN, s.k. "Big Boy", kronograf, herrur, 40 mm, Cal Valjoux 236, Boett nr. 13-36 /9312, vitmetall, manuell, plexiglas, boett/urverk signerad "Charles Gigandet", läderband, ca 1967.

14 200 kr

Utrop: 5 500 kr

Klockor Excelsior Park

EXCELSIOR PARK, "Tre Kronor", kronograf, herrur, 37,5 mm, Cal 4, Boett nr. 912817, stål, manuell, plexiglas, urtavla ej signerad, gravyr (Tre Kronor, 6), läderband, ca 1950.

21 500 kr

Utrop: 11 000 kr

Klockor Bucherer

BUCHERER, "Incabloc" (T Swiss Made T, 20 ATM), kronograf, herrur, 40,5 mm, Cal Valjoux 7733, Boett nr. 6886 / 1382, stål, manuell, plexiglas, boett signerad "Charles Gigandet", läderband, ca 1970.

9 800 kr

Utrop: 4 700 kr

LONGINES, herrur, 31 mm, Cal 10.68N, Serie nr. 6331078, Boett nr. 21979 / 260, stål, manuell, plexiglas, renoverad urtavla/visare, läderband, ca 1943.

2 700 kr

Utrop: 1 600 kr

Klockor Angelus

ANGELUS, kronograf, herrur, 38,5 mm, Cal Angelus, Verk nr. 612878, Boett nr. 287583, stål, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, läderband, ca 1950.

7 600 kr

Utrop: 7 500 kr

OMEGA, Speedmaster (T-Swiss Made-T), Mark III, "Tachymetre", Cal 1040, Serie nr. 34243912, Ref nr. ST 176.0002, Boett nr. 176.002, kronograf, herrur, 41 x 52 mm, automatisk, mineralglas, datum, 24-timmarsvisning, läderband, ca 1972.

17 000 kr

Utrop: 7 500 kr

OMEGA, Flightmaster (T Swiss Made T), Cal 910, Serie nr. 29132911, Ref nr. ST 145.0013, Boett nr. 145.013, kronograf, herrur, 43 x 52,5 mm, stål, manuell, mineralglas, 24-timmarsvisning, GMT-visning, originallänk, viklås, Ref nr. 1159/155, ca 1969.

35 000 kr

Utrop: 13 000 kr

OMEGA, Speedmaster, "Mark 4,5", "Tachymetre", "OmegaMania Lot 222", Cal 1045, Serie nr. 44125813, Ref nr. ST 176.0012, Boett nr. 176.0012, kronograf, herrur, 41,5 x 45 mm, stål, automatisk, mineralglas, dag, datum, 24-timmarsvisning, utbytta visare, originallänk, viklås (Hecho En Mexico), läderband, originalspänne, "Extract of the Archives", tillverkad 6/9 1983.

14 000 kr

Utrop: 11 000 kr

OMEGA, Seamaster (T Swiss Made T), "Tachymetre", Cal 1040, Serie nr. 30001129, Ref nr. ST 176.0007, Boett nr. 176.007, kronograf, herrur, 38,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, 24-timmarsvisning, originallänk, viklås, Ref nr. 1170/625, ca 1972.

21 000 kr

Utrop: 8 500 kr

OMEGA, Speedmaster Professional, "Tachymètre", "#SpeedyTuesday", Cal 1861, Verk nr. 78768483, Serie nr. 78768483, PIC nr. 311.32.42.30.01.001, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne, cert, januari 2018, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 279/2012).

63 000 kr

Utrop: 32 000 kr

Klockor Audemars Piguet

AUDEMARS PIGUET, Royal Oak, Dual Time, Cal 2329/2846, Serie nr. 724610, Ref nr. 26120ST.OO.1220ST.01, Boett nr. H10325/3124, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas (repa), datum, två tidszoner (GMT), gångreservsindikator, dag/natt indikator, integrerad originallänk, viklås, cert, mars 2011, träbox, ytterkartong.

108 000 kr

Utrop: 90 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Geneve, Nautilus, Cal 330 SC AIG. 1, Serie nr. 3414284, Ref nr. 5800/1A-001, Boett nr. 4387795, herrur, 37 x 39 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. A382ABP, cert, juli 2008, box (ej komplett).

310 000 kr

Utrop: 190 000 kr

Klockor Halda Fickurfabrik

HALDA, fickur, 50,5 mm, Cal T, Serie nr. 10197, 18K guld, ankargång, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1902, etui (Johanson, Stockholm).

13 800 kr

Utrop: 7 900 kr