41 - 60 av 252
1234...13 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 10 november 2018

Klubbad för

RING, 18K guld, grön emalj, 47 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, franska stämplar, stl 17 mm, vikt 7,7 g.

Utrop: 7 700 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, vikt 1,6 g, stift.

Utrop: 6 900 kr

RING, platina, ovalslipad blå safir ca 3,92 ct, 20 trapett- och briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,7 g, tre trapettslipade diamanter med nagg i hörn.

Utrop: 13 600 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir, 10 briljanter enligt gravyr 0,50 ctv ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 5,7 g.

Utrop: 5 200 kr

RING, 18K vitguld, 25 navettslipade rubiner ca 2,42 ctv, 96 briljantslipade diamanter ca 1,72 ctv, ca TW-TCa(G-K)/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,7 g, några rubiner med små nagg.

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 2,1 g.

Utrop: 3 600 kr

RING, platina, rubin ca 0,94 ct, 64 briljantslipade diamanter ca 1,68 ctv, ca TW-TCa(G-L)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 7,5 g.

6 500 kr

Utrop: 7 500 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W-TCa/VS1, prinsess- samt briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W(H)/VS, stl 16 mm, vikt 5,7 g.

Utrop: 28 000 kr

RING, 14K guld, 18 smaragder ca 5,48 ctv, 144 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCa(G-K)/SI-P, stl 17,5 mm, en diamant skadad, flera diamanter med nagg, några smaragder med nagg, svaga fattningar.

Utrop: 12 600 kr

SÅSSKÅL, silver, på fat, invändig förgylld Emil Möller Malmö 1929, höjd 13 cm, vikt 444,3 g.

Utrop: 3 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca Cr(J)/P1, 14 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv ca W-Cr(H-J)/SI-P1, stl 17,5 mm, vikt 5 g, mittstenen med nagg på kulett.

Utrop: 13 600 kr

RING, 18K vitguld, 16 ovalslipade blå safirer ca 3,71 ctv, 34 briljantslipade diamanter ca 1,72 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 6,1 g.

Utrop: 14 000 kr

COLLIER/HÄNGE, stelt, 18K guld, kuddslipad tanzanit ca 12,00 ct, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, stl 14,0 x 14,0 cm, vikt 26,6 g, tanzaniten har små nagg, ena diamanten är briljantslipad men saknar en rad fasetter.

Utrop: 28 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, grön emalj, 90 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, franska stämplar, stl 18,5 x 10 mm, clips, vikt 12,8 g.

Utrop: 13 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,75 ctv, ca LY-Y/VS, stift, vikt 2,2 g.

Utrop: 5 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 1,07 ctv, ca TW-W(F-H)/SI-P, diameter 2,5 cm, stift med lås, vikt 6,9 g.

11 600 kr

Utrop: 13 000 kr

RING, 18K guld, svart emalj, 14 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, Ryssland, stl 21 mm, vikt 11,0 g.

6 000 kr

Utrop: 6 800 kr

COLLIER, 18K vitguld, ankarlänk, briljantslipad diamant 1,01 ct, TCr(I)/VS2, certifikat IGI 201634985, längd 46 cm, vikt 3,0 g.

38 000 kr

Utrop: 43 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 68 briljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, längd 19 cm, vikt 9,7 g.

Utrop: 34 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 69 briljantslipade diamanter ca 4,40 ctv, ca W(H)/VS-SI, någon enstaka Piqué, längd 19 cm, vikt 9,3 g.

Utrop: 40 000 kr