21 - 40 av 322
123...17 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 8 december

Klubbad för

TAPIO WIRKKALA, örhängen, Silver Moon, sterlingsilver, ej signerade, för Nestor Westerback, Finland 1972, vikt 27,9, krokar ej original, aningen skeva.

Utrop: 5 000 kr

B LILJEDAHL, armring, sterlingsilver, Stockholm 1986, diameter 6 cm, vikt 35,4 g.

Utrop: 1 100 kr

CLAES GIERTTA, armring, silver, Stockholm 1971, diameter 6,5 cm, vikt 15,2 g.

Utrop: 800 kr

COLLIER, silver, genombruten form, Galleri 22:an, Stockholm 1967, längd 43 cm, vikt 65,0 g.

1 200 kr

Utrop: 450 kr

COLLIER, silver, cabochonslipad ametist, Inger Robbert, Trosa 1974, längd 38 cm, vikt 45,1 g.

650 kr

Utrop: 700 kr

RING, silver, cabochonslipad ametist, Inger Robbert, signerad, Trosa 1975, stl 17 mm, vikt 14,1 g.

650 kr

Utrop: 600 kr

COLLIER, 18K guld, ametist ca 5,80 ct, Engelbert, Stockholm 1968, längd 44 cm, hängets längd 4,5 cm, vikt 12,8 g.

3 900 kr

Utrop: 4 400 kr

GEORG JENSEN, ring, 3-delad, 18K vitguld, Fusion, Nina Koppel, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, stl 49, (15,5 mm), vikt 14,9 g.

Utrop: 14 000 kr

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, kullås, 18K guld, vikt 3,0 g, pärlcollier, odlade söttvattenspärlor, delvis färgade, off round, ca 7-8 mm, längd 44 cm, etui, pärlcollier och armband med odlade sötvattenspärlor medföljer, samt extra pärlor.

HÄNGE, silver, bergkristall ca 9,00 ct, 2 odlade pärlor 5,9 mm, Alton 1966, stämplad Pege, vikt 11 g.

550 kr

Utrop: 600 kr

Smycken Hänge/Kedja

HÄNGE/KEDJA, silver, Alton 1971, hänget 7,5 x 5,4 cm, oval ankarkedja 50 cm, hänget signerat K E Palmberg, vikt 43,5 g.

550 kr

Utrop: 550 kr

HALSRING, sterling silver, hamrad, stel, öppen, Stigbert för Atelje Waldemar Jonsson, handarbete, Skara 1977, vikt 50,3 g.

800 kr

Utrop: 450 kr

HALSRING, silver, Isaac Cohen, öppen, Stockholm 1970, vikt 66,9 g.

600 kr

Utrop: 600 kr

KALEVALA, 18K guld, Finland 1997, stl 19 mm, vikt 5,3 g.

Utrop: 2 200 kr

H.STERN, örhängen, 18K guld, peridoter, citriner, granater, ametister, ioliter, akvamariner, stift med clips, vikt 8,9, Etui från H.Stern medföljer.

15 000 kr

Utrop: 18 000 kr

Smycken Hänge/Kedja

LENNART OEHMKE, hänge/kedja, ärtlänk, sterlingsilver, rökkvarts, Stockholm 1966, stl 5,5 x 3,2 cm, längd 58 cm, vikt 48,2 g.

2 100 kr

Utrop: 1 700 kr

LAPPONIA, armband, 18K guld, Reindeer Jotos, Björn Weckström, Finland, längd 19,5 cm, vikt 25,1 g.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

BO KLEVERT, brosch, diabas, Stockholm 1991, stl 8,0 x 3,5 cm, vikt 18,2 g.

900 kr

Utrop: 550 kr

ARMRING, silver, Occasion Juveler T Hummel, Stockholm, stl 6,5 x 6,0 cm, vikt 74,7 g, graverad.

1 300 kr

Utrop: 1 100 kr

ROLF KARLSSON, ring, silver, signerad, Stockholm 1977, stl 18 mm, vikt 10,8 g.

Utrop: 600 kr