1 - 20 av 670
123...34 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 15 december 2018

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Southsea pärlor ca 13,6 -13,8 mm, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca Cr/VS, stift, höjd 17 mm, vikt 10,6 g.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, ankarlänk, briljantslipad diamant 0,41 ct, TW(G)/SI2, certifikat IGI 274725829, längd 46 cm, vikt 3,0 g.

7 600 kr

Utrop: 7 600 kr

ALLIANSRING, platina, 14 briljanter ca 0,24 ctv ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g.

Utrop: 6 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, koraller, odlade pärlor, vikt 20,7 g, stift.

2 400 kr

Utrop: 2 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, vikt 25,8 g, stift.

1 700 kr

Utrop: 1 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, grön och rosa kvarts, höjd 4,1 cm, vikt 7,4 g,

Utrop: 3 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, sötvattenspärlor, agat, kvarts och peridoter, krokar, höjd 7,3 cm, vikt 17,5 g

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld, ovalslipad granat, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 42 cm, vikt 4,5 g.

6 800 kr

Utrop: 5 200 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, delvis svartrodinerad, 36 rubiner ca 1,12 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g, några rubiner har små nagg på krona.

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K roséguld, smaragdslipad granat ca 3,28 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g.

4 700 kr

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade ljusblå akvamariner ca 7,40 ctv, 6 rubiner ca 0,33 ctv, längd 2,5 cm, krokar med stopp, vikt 5,4 g.

Utrop: 7 000 kr

LJUSSTAKAR, silver, ett par, rundad kvadratisk fot, slät form, signerad T. Eldh, K&E Carlsson, Göteborg 1962, höjd 18 cm, vikt 397,1 g.

Utrop: 1 700 kr

ERIC LÖFMAN, ljusstakar, ett par, silver, manschetter och fot med pärlbård, signerade, Markströms, Uppsala 1971, höjd 19 cm, vikt 557 g.

4 900 kr

Utrop: 2 600 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K rodinerat guld/vitguld, venezialänk, odlad barock pärla, ca 17,0 x 16,0 x 13,0 mm, 10 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W(H)/SI, längd 58 cm, vikt 19,5 g.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW(G)/VS2, 8 navettslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stl 17,5+ mm, vikt 6,0 g, fyra av sidostenarna med små nagg, ena sidostenen med skada, spricka i skena.

Utrop: 25 000 kr

CARMOSÈRING, 14K vitguld, ovalslipad rubin ca 1,20 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 5,3 g, rubinen med slitna fasettkanter.

Utrop: 13 600 kr

PÄRLCOLLIER, 5-radigt, odlade sötvattenspärlor, barocka, lås i 18K guld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VS, längd 45,5 cm.

Utrop: 5 600 kr

COLLIER, 14K vitguld, 69 briljant ca 0,31 ctv. Ca W-Ca/P, 11 svarta diamanter ca 0,24 ctv, längd 43 cm, vikt 4,0 g.

2 700 kr

Utrop: 1 800 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca Ca(M)/VVS, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W(H)/VVS, stl 15,25 mm, vikt 2,5 g.

4 600 kr

Utrop: 5 200 kr

ENGELBERT, armband, 18K guld, odlade saltvattenspärlor, ca 3,6-3,9 mm, ametister, Stockholm, längd 20 cm, vikt 14,8 g.

4 700 kr

Utrop: 2 000 kr