321 - 332 av 332
1...151617 Gå till

Avslutad | Nyårs – Lördag 29 december 2018

Klubbad för

BROSCH/HÄNGE/LÅS, 18K guld, ovalslipad ametist ca 95 ct, blomma med gammalslipad gul diamant ca 0,25 ct, rosenslipade diamanter, 12 pärlor ca 3,25 mm, vit emalj, 1800-tal, antik, 4,9 x 3,5 cm, vikt 41 g, skadad ram.

8 500 kr

Utrop: 9 500 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 1,22 ct, ca TCr(I)/SI2, 31 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 44 000 kr

TENNISARMBAND, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 1,74 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 6,9 g.

RING, 18K rodinerat guld, 104 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 9,5 g.

Utrop: 6 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K rodinerat guld, 80 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stift, vikt 6,5 g, en diamant med nagg på krona.

Utrop: 4 900 kr

RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/VVS2, stl 21 mm, vikt 13,1 g.

11 000 kr

Utrop: 12 000 kr

FOTORAM, sterlingsilver, glas, 18x14 cm, mindre buckla samt repor.

350 kr

Utrop: 200 kr

COLLIER, 18K vitguld, Kristus, ca 200 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 48 cm, vikt 32,7 g.

Utrop: 17 000 kr

HANDVÄSKA, 14K guld, stickad, blå emalj, Pest, Österrike/Ungern 1867-1922, vikt 144 g, emaljskada.

Utrop: 32 000 kr

OSTRONGAFFLAR, 6 st, silver, Frankrike omkring 1900, längd 14 cm, vikt 115,6 g, etui.

Utrop: 2 000 kr

OSTRONGAFFLAR,12 st, silver. Frankrike omkring 1900, längd 14 cm, vikt 227,0 g, etui.

Utrop: 3 300 kr

LJUSSTAKAR, ett par, sterlingsilver, nyklassicism, Thomas A Scott, Sheffield 1907, höjd 32,5 cm, fylld botten, ena manschetten med lagning samt bristning, mindre bucklor på fot, mindre spricka på ena stammen, lagning på ena stammen.

Utrop: 10 400 kr