461 - 480 av 510
1...23242526 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 januari 2019

Klubbad för

KALEVALA, ring, 18K guld, bredd 2,9 mm, stl 17 mm, vikt 2,0 g, gravyr.

Utrop: 900 kr

KALEVALA, ring, 18K guld, bredd 3 mm, stl 16,5 mm, vikt 2,0 g, gravyr.

Utrop: 900 kr

HÄNGE/KEDJA, silver, markasiter, 2 st. kors, kedja längd 60 cm

Utrop: 500 kr

ARMBAND, HÄNGE, silver, markasiter grön glassten, armband längd 18,5 cm, kedja läng 50 cm

400 kr

Utrop: 500 kr

HÄNGE/KEDJA, brons, 2 stycken, Finsk design längd kedjor 60-70 cm

400 kr

Utrop: 500 kr

ARMBAND, sterlingsilver. niello arbeten, Thailand ca 1990 längd 16,5 cm

Utrop: 500 kr

MANSCHETTKNAPPAR, riksvapnet, metall, Sporrong

Utrop: 500 kr

BROSCH, gulmetall, granater, diameter 3,2 cm, vikt 6,6 g.

Utrop: 400 kr

SMYCKESET, manschettknappar. slipsklämma silver

Utrop: 500 kr

Ädelstenar Safirer

4 BLÅ SAFIRER, 4,21 ct totalt, ovalslipade.

Utrop: 3 400 kr

GRÄDDKANNA, silver, förgylld insida, urnformad på välvd fot, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1826, höjd 15 cm, vikt 198,7 g.

Utrop: 3 200 kr

Silver Etui

SKRIN, på fyra fötter, silver, cederträ, hamrad yta, C G Hallberg, Stockholm 1924, mått 11,3x9,5 cm, vikt 505,6 g.

2 700 kr

Utrop: 2 800 kr

GRÄDDKANNA, silver, kaskformad, liv med akantusdekor, B. Tellander, Jönköping 1837, höjd 11,5 cm, vikt 93,3 g, bortslipad dekor.

Utrop: 1 900 kr

Silver Fat

PENNFAT, silver, jugend, rektangulärt, hamrad yta, J Tostrup, Oslo 1917, längd 24 cm, vikt 139,8 g.

1 700 kr

Utrop: 1 800 kr

LJUSSTAKE, silver, Ceson, Göteborg 1979, höjd 6,5 cm, vikt 133,2 g, fylld botten.

Utrop: 450 kr

COLLIER, 18K vitguld, längd 40,5 cm, vikt 18,2 g.

Utrop: 6 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 odlade pärlor ca 8 mm, 16 safirer, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv ca W/SI, vikt 5,4 g, snurrebussar saknas, safirerna har nagg och mindre skador.

Utrop: 1 700 kr

RING, 14K vitguld, 5 safirer, 10 äldre briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv ca W/P, stl 17,5 mm, vikt 7,3 g, en skadad diamant och 2 små nagg, sprickbildning i skenan.

2 600 kr

Utrop: 3 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 safirer ca 1,50 ctv, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, vikt 7,0 g, stift och clips.

2 900 kr

Utrop: 2 300 kr

HÄNGE, ägg, 14K guld, aventurin, Ryssland, höjd 2,6 cm, vikt 4,3 g.

Utrop: 1 100 kr