41 - 60 av 575
1234...29 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 mars 2019

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,89 ctv, ca Ca/P, stift, höjd 19 mm, vikt 9,8 g.

3 100 kr

Utrop: 3 400 kr

RING, 14K vitguld, 1 briljants- och 18 baguetteslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TCa/SI-P, stl 16 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 4 600 kr

RING, 18K vitguld, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,8 g, en baguetteslipad diamant med nagg, mittsten med mindre nagg på kuletten.

Utrop: 9 000 kr

ARMRING, stel, sterlingsilver, cabochonslipad ametist, vikt 16,0 g, öppningsbar.

800 kr

Utrop: 600 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, Theresia Hvroslev, Mema, Lidköping 1978, signerade, vikt 3,4 g, stift.

475 kr

Utrop: 350 kr

COLLIER, sterlingsilver, arbetad yta, diameter ca 12 cm, vikt 20,7 g.

500 kr

Utrop: 600 kr

ÖRHÄNGEN, silver, bergskristall, vikt 2,8 g, stift.

200 kr

Utrop: 250 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, creoler, arbetad yta, vikt 3,7 g.

Utrop: 1 400 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld/vitguld, åttkantslipade diamanter vikt 2,6 g, svaga fattningar.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 16 mm, vikt 2,9 g, slitna fattningar, slitage på smaragd, två diamanter med små skador.

Utrop: 3 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/SI-P, Strömdahl, Stockholm 1984, stl 16,75+ mm, vikt 3,3 g, en diamant med litet nagg vid bord.

Utrop: 3 600 kr

BROSCH, silver, ametist, månsten Per Sköld, ca 5x3 cm, vikt 16,9 g.

650 kr

Utrop: 350 kr

BROSCH, silver, bärnsten, ca 4x3 cm, vikt 7,4 g.

325 kr

Utrop: 300 kr

RING, 18K vitguld, 3 carréslipade smaragder, 3 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W(H)/VS-SI, Gunnar Fahlström, Stockholm 1981, stl 17,75 mm, vikt 5,5 g, originaletui, ena smaragden skadad, ena diamanten skadad.

2 200 kr

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K vitguld, 4 rubiner ca 0,75 ctv, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 2 000 kr

Ädelstenar Rubiner

RUBIN, oval blandslipning, 0,50 ct, förseglad IGI F1H22681.

Utrop: 550 kr

HÄNGE, 18K vitguld med 8 briljanter 0,15 ctv, ca TW(G)/VS-SI

1 800 kr

Utrop: 1 900 kr

COLLIER, sterlingsilver, geometrisk länk, längd 44,5 cm, vikt 56,7 g.

750 kr

Utrop: 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,18 ct, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 3,3 g, gravyr.

1 700 kr

Utrop: 1 400 kr

HÄNGE, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter 0,32 ctv, ca W-Cr/VS, höjd 19 mm, vikt 2,4 g, nagg på en kulett.

Utrop: 4 600 kr