181 - 200 av 221
1...9101112 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 2 februari 2019

Klubbad för

Klockor Linde Werdelin

LINDE WERDELIN, Oktopus Moon Carbon, Cal 1150 / in-house moon phase, Serie nr. 34/59, Boett nr. OKT.MCBG, herrur, 44 mm, carbon/ceramic/titan/guld, automatisk, safirglas, skeleterad urtavla, månfas-visning, integrerat gummiband, originalspänne (svart stål), cert, april 2017, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (34/59).

Utrop: 68 000 kr

SEIKO, Grand Seiko, Cal 9F82, Serie nr. 300260, Ref nr. SBGV005, Boett nr. 9F82-0AA0, herrur, 40 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. AA1B-B.F, cert, juli 2015, box, ytterkartong.

13 200 kr

Utrop: 13 000 kr

BREITLING, Colt Oceane (500m/1650FT), Chronometre, Cal 77, Verk nr. 401989, Serie nr. 401989, Ref nr. A77350, Boett nr. 1804 B5, damur, 33,8 mm, stål, SuperQuartz, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, briljantkrans (40 st. TW/VVS, 0,57 ctv), Fighterlänk, viklås, Ref nr. S 1404/825 A, cert, augusti 2004, box, ytterkartong.

12 000 kr

Utrop: 13 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Geneve, Golden Ellipse, Cal 23-300 PM, Serie nr. 1224323, Ref nr. 3545-2, Boett nr. 2740366, herrur, 32 x 27 mm, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, längd 165-171 mm, totalvikt 88,3 gram, ca 1975.

Utrop: 32 000 kr

BREITLING, Navitimer 1, Chronopraphe 46, Cal B01, Verk nr. 3213961, Serie nr. 3213961, Ref nr. AB012721/BD09, Boett nr. 1417 B3, kronograf, herrur, 46 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, defekt, vridbar innerring, glasbaksida, läderband, viklås, Ref nr. A20D.1, ca 2017.

22 000 kr

Utrop: 23 000 kr

OMEGA, Seamaster, Calendar, Cal 503, Serie nr. 16049367, Ref nr. KO 2849, Boett nr. 2849 6 SC, herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1958.

3 600 kr

Utrop: 2 200 kr

CERTINA, Alarm, Cal AS FB 5008, Boett nr. 681.3750.41, herrur, 39,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, alarm, skadad urtavla, urverk ej signerat, läderband, ca 1975.

3 200 kr

Utrop: 1 900 kr

OMEGA, damur, 17 mm, Cal 483, Serie nr. 17938596, Boett nr. 10956-11, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, formverk, integrerat läderband, ca 1960.

1 500 kr

Utrop: 1 600 kr

OMEGA, De Ville, Cal 1336, Serie nr. 44476693, Ref nr. ST 191.0097, Boett nr. 191.0097, herrur, 33 x 33 (39) mm, stål, quartz, mineralglas, skadad urtavla, defekt krona/ställaxel, ca 1980, metallänk ej original.

700 kr

Utrop: 1 000 kr

Klockor Chopard

CHOPARD, Mille Miglia, GMT, Chronometer, "Tachymeter", Cal ETA 7754, Verk nr. 44650, Serie nr. 1613167, Ref nr. 161267-5002, Boett nr. 1267, kronograf, herrur, 42 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, glasbaksida, läderband, viklås i 18K rosa guld, cert, mars 2011, box, ytterkartong.

62 000 kr

Utrop: 60 000 kr

OMEGA, Speedmaster, Speedsonic (f 300 Hz, T-Swiss Made-T), "Tachymetre", Chronometer, Cal 1255 (ESA 9210), Serie nr. 38418701, Ref nr. ST 188.0002, Boett nr. 188.0002, kronograf, herrur, 43 mm, stål, stämgaffel, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, defekt, ca 1976, metallänk ej original, serviceetui.

5 100 kr

Utrop: 3 700 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Yacht-Master (Swiss-T<25), Chronometer, Ref nr. 69623, Serie nr. U496399, Cal 2135, Verk nr. 3914743, Boett nr. 2270, damur, 29 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, Oysterlocklänk (defekt, se bilder), viklås, Ref nr. 78733-U2/706, cert, mars 1999, box.

29 000 kr

Utrop: 16 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Ref nr. 77080, Serie nr. A568373, Cal 2230, Verk nr. A 0319814, Boett nr. 2040, midsize, 30,5 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), utbytt urtavla/visare, skadad urtavla, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-AB1/551 B, cert, juni 2000.

21 500 kr

Utrop: 15 000 kr

CERTINA, Blue Ribbon, Cal 25-651, Serie nr. 738655, Boett nr. 5810.135, herrur, 29 x 29 (38) mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1970.

Utrop: 3 600 kr

Klockor Calvin Klein

cK, Dress, Boett nr. K4213/01, damur, 17 x 28 mm, stål, quartz, mineralglas (skadat), skadad urtavla, briljanter på boetten (20 st, ca 0,12-0,14 ctv), integrerad originallänk, ca 2001.

Utrop: 1 000 kr

OMEGA, Seamaster, De Ville, Cal 600, Serie nr. 19258302, Ref nr. CK 14915, Boett nr. 14915 SC-62, herrur, 34,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1962.

2 300 kr

Utrop: 1 900 kr

GUY ELLIA, Time Square, Cal 8.20, Serie nr. 046, Boett nr. PGE820-018 / 2311, damur, 33 x 38 (42,5) mm, 18K vitguld, quartz, safirglas (repa), pärlemorurtavla med briljanter (4 st), skadad urtavla, briljanter på boetten (1250 st, ca TW/VS, ca 5 ctv), läderband, viklås i 18K vitguld med briljanter (163 st. ca TW/VS, ca 0,55 ctv), ca 2005.

Utrop: 55 000 kr

OMEGA, fickur, 48 mm, Cal 19LBT1, Serie nr. 7738781, Boett nr. 7595555, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1927, etui.

Utrop: 4 700 kr

Klockor Elgin

ELGIN, "B.W.Raymond", fickur, 48,5 mm, Cal 455 (19 stenar, 16 size), Serie nr. 22244610, Boett nr. 863412, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920, kedja i gulmetall, etui.

4 500 kr

Utrop: 3 400 kr

BREITLING, Cockpit Lady (100M/330FT), Chronometre, Cal 71, Verk nr. 1120096, Serie nr. 1120096, Ref nr. C71356, Boett nr. 1908B4, damur, 31,80 mm, stål/rosa guld, SuperQuartz, safirglas, datum, Pilotlänk (stål/rosa guld), viklås, Ref nr. W1308/367C, cert, februari 2009, box, ytterkartong.

Utrop: 22 000 kr