Avslutad | Moderna – Lördag 16 februari 2019
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, creoler, 68 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca W(H)/VS-SI, vikt 8,4 g.
ANDERS HÖGBERG, enstensring, silver, bergkristall, stl 17,25 mm, vikt 8,4 g, Göteborg, 1968.
KERSTIN ÖHLIN LEJONKLOU, collier, sterling silver, längd 65 cm, vikt 47,9 g, Östersund, 1991.
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter 0,14 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 9,3 g. originaletui.
RING, 18K vitguld, 26 prinsesslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W(H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.
LES MUST DE CARTIER, ring,Trinity, 18K trefärgat guld, stl 50 (15,75 mm), vikt 7,0 g, slitage.
ENGELBERT, enstensring, 18K guld, prinsesslipad diamant 0,20 ct, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g, graverad, originaletui.
ENSTENSRING, platina 925, briljantslipad diamant 0,91 ct, TW(F)/VVS2 GIA dossier 2157910274, stl 17+ mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 8,8 g.
RING, 18K guld/vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 12,7 g.
GEORG JENSEN, hänge, nr 121, sterlingsilver, Henning Koppel, Danmark, höjd 6,3 cm, vikt 27,7 g.
MATS ESKILS, ring,18K guld/vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 15,6 g (d).
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus nr 2, 18K guld, roséguld, rutilkvarts, stl 17,5 mm vikt 10,0 g, originaletui och kartong.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,71 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 4,9 g.
LAPPONIA, collier, eldbrons, Mustang, Björn Weckström, Finland, ställbar längd, originalpåse.
LAPPONIA, ring, eldbrons, B-52, Björn Weckström, Finland, längd 4,5 cm, ställbar skena, originalpåse.
STELT ARMBAND, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,40 ctv, ca Ca/SI, Art Metall, Helsingborg, 57,3 g, diamanten har nagg.
RING, 18K guld,3 briljantslipade diamanter ca 1,22 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 21,6 g.Mittstenen är ca 0,65 ct, ca W-TCr(H-I)/SI1.