221 - 240 av 244
1...111213 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 februari 2019

Klubbad för

RING, 18K vitguld, briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 6 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 1,7 g, ena diamanten med nagg på kulett och vid rondist.

Utrop: 13 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 kuddslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Cr/VS-SI, 32 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca TCr-Cr/VS-SI, vikt 2,3 g, stift.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

Smycken Herring

KLACKRING, 18K guld, onyx, stl 20 mm, vikt 8,5 g.

2 600 kr

Utrop: 3 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 64 briljantslipade ca 0,60 ctv, stift/clips, vikt 7,6 g, ett fåtal diamanter med nagg, svaga fattningar.

2 300 kr

Utrop: 2 600 kr

RING, 14K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca Light Brown/SI, 24 åttkantslipade bruna diamanter ca 0,35 ctv, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g, 2 mindre diamanter med skador, i övrigt mindre nagg.

Utrop: 5 500 kr

ARMRING, 14K guld, 19 gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/SI-P, 6x5,5 cm, vikt 13,1 g, ett fåtal diamanter med nagg och mindre skador, svaga fattningar.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

BROSCH, 14K guld/silver, rosenslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCa/SI-P, längd 9 cm, vikt 10,4 g, en diamant saknas, en diamant med nagg/mindre skada.

Utrop: 3 900 kr

RING, 18K vitguld, alexandrit ca 0,50 ct, 2 droppslipade samt 22 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,1 g.

6 000 kr

Utrop: 6 700 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca W(H)/VS, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stl 15,5 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 3 300 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,41 ct, ca TW(F)/VS, Kaplans Safir, Stockholm 2008, stl 15,25 mm, vikt 6,8 g, graverad.

Utrop: 7 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, TW-W(G-H)/VS-SI, höjd 4,4 cm, vikt 9,3 g, stift, avtagbar del.

6 500 kr

Utrop: 7 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 8,5-9,0 mm, 24 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS-SI, längd 94 cm, vikt 88,3 g.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K vitguld, 3 smaragder, briljant- och navettslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 8,0 g, viss porösitet i guldet, smaragderna med inneslutningar som når ytan.

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,80 ct, ca W-TCr/SI2, 89 briljanter ca 1,95 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 24,4 g.

Utrop: 38 000 kr

ENSTENSRING, platina, asscherslipad diamant 1,05 ct, TW(F)/VVS2, certifikat IGI S1G83662, stl 15,25 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 44 000 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, stl 18 mm, vikt 7,5 g, ena briljanten skadad.

4 100 kr

Utrop: 3 800 kr

STIGBERT, pärlcollier, odlade pärlor ca 7,5-8 mm, lås i a8K guld, ametist, pärlor, signerat, Engelbert Stockholm 1984, längd 49 cm.

1 400 kr

Utrop: 1 400 kr

BROSCH/HÄNGE, 18K guld, vit och blå emalj, Johan Mauritz Corth, Nyköping år 1857, ca 5x4 cm, vikt 8,1 g, repor, bucklor, obetydligt bortfall av emalj.

Utrop: 2 600 kr

COLLIER, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS-SI, längd 42 cm, vikt 10,9 g, några diamanter med nagg på kulett.

Utrop: 4 000 kr