181 - 200 av 216
1...91011 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 2 mars 2019

Klubbad för

Klockor Baume&Mer

BAUME & MERCIER, Geneve, kronograf (defekt), Boett nr. 3915/99922, herrur, 35 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett (bucklor), läderband, ca 1950.

4 500 kr

Utrop: 3 000 kr

BREITLING, B-Class (100 M/330 FT), Chronometre, Cal 67, Verk nr. 209374, Serie nr. 209374, Ref nr. D67365, damur, 31 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla, Pilotlänk (stål), viklås, T4200/765A ca 2000.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

Klockor Georg Jensen

GEORG JENSEN, designad av Henning Koppel, Serie nr. 003196, Boett nr. 317, kronograf, herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne i stål, cert. oktober 2016, box, ytterkartong.

4 000 kr

Utrop: 4 200 kr

OMEGA, damur, 19,5 mm, Cal 244, Serie nr. 14637958, Boett nr. 11450528 / 2683 D, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, ca 1955.

1 500 kr

Utrop: 1 500 kr

BREITLING, Aerospace, Repetition Minutes, Chronometre, Cal 65, Verk nr. 189067, Serie nr. 189067, Ref nr. F65362, herrur, 40 mm, analog/digital, titan/doublé, quartz, safirglas, utbytta visare, Aerospacelänk (bicolour), viklås, Ref nr. 58053, ca 2000, box, ytterkartong.

Utrop: 7 900 kr

TAG HEUER, Carrera Lady, Serie nr. WPQ0927, Ref nr. WBG1310.BA0758, Boett nr. WBG1310, damur, 36 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. FAA107-Y-L9/3263 Y, cert, november 2018, box, ytterkartong.

9 000 kr

Utrop: 9 500 kr

TISSOT, herrur, 33,5 mm, Boett nr. H 674330, 18K guld, quartz, safirglas, datum, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 2011, box.

2 700 kr

Utrop: 2 900 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. R720429, Cal 2135, Verk nr. 1086219, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, defekt, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D.18-M11/468 B, cert, februari 1989.

14 400 kr

Utrop: 12 000 kr

ZENITH, herrur, 34 mm, Cal 2532, Serie nr. 06514122, Boett nr. 643A570, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1968, box.

1 300 kr

Utrop: 1 200 kr

OMEGA, Seamaster, Aqua Terra, Cal 2520 (A), Serie nr. 59779047, PIC nr. 2573.70.00, Ref nr. ST 566.1110, boett nr. 566.1110, damur, 29,2 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, pärlemorurtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 6573/912, cert, december 2008, box, ytterkartong.

14 600 kr

Utrop: 8 900 kr

TAG HEUER, Link, Calibre 5 (200 METERS), Cal 5 (ETA 2834-2), Serie nr. REY3120, Ref nr. WJF2011, Boett nr. WJF2011, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), dag, datum, skadad urtavla, glasbaksida, buckla (se bild), originallänk, viklås, FAA037-Y-S5/3114 Y, cert, april 2008, box, ytterkartong.

Utrop: 7 500 kr

IWC, fickur, 51,5 mm, savonett, Cal 53 (H5), Serie nr. 629416, Boett nr. 748610, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1915, etui.

11 000 kr

Utrop: 12 000 kr

FICKUR, 55 mm, Boett nr. 52, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, repeter (defekt), urtavla med motiv, skadad urtavla, defekt, skadad boett, löst innerlock, bucklor, ca 1820.

6 000 kr

Utrop: 6 500 kr

FICKUR, 49,5 mm, Boett nr 10, silver, spetsankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1850.

Utrop: 1 000 kr

FICKUR, 55 mm, Verk nr. 959, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, urverk signerat "John Faver, London", senare boett, skadad boett, lödning, bucklor, ca 1750.

6 900 kr

Utrop: 6 500 kr

IWC, Schaffhausen, Fliegeruhr Mark XV, Cal 30110, Serie nr. 2921368, Ref nr. 325301, Boett nr. 3073579 / 3253, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, viklås, cert, juli 2007, box (skadad), ytterkartong.

22 000 kr

Utrop: 21 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, Master Réveil, Cal 918, Serie nr. 3168205, Ref nr. 141.84.20, Boett nr. 141.8.97/1 / Nr 4878, herrur, 38,7 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, alarm, läderband, viklås, ca 2002, box, ytterkartong.

Utrop: 34 000 kr

ZENITH, herrur, 23,5 x 30,5 (39,5) mm, Serie nr. 2330361, Boett nr. 323724, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, fasta bandstift, ca 1930.

4 800 kr

Utrop: 3 200 kr

Klockor Eterna

ETERNA, Sonic, Kontiki, Electronic, Cal 1550 (ESA 9162), Boett nr. 5793866/131 FTT, herrur, 38 mm, stål, stämgaffel, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, läderband, originalspänne i stål, ca 1975.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

OMEGA, herrur, 35,5 mm, Cal 265, Serie nr. 11860715, Ref nr. CK 2536, Boett nr. 2536-8, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla/visare, skadad urtavla, ca 1947, metallänk ej orignal.

1 400 kr

Utrop: 1 300 kr