201 - 220 av 256
1...10111213 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 16 mars 2019

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K guld, creoler, carréslipade citriner ca 1,80 ctv, diameter 16,5 mm, vikt 8,7 g.

Utrop: 4 000 kr

LAPPONIA, collier, sterlingsilver, Finland 1998, längd 41 cm, vikt 18,7 g.

800 kr

Utrop: 900 kr

LAPPONIA, brosch, sterlingsilver, Finland 1994, höjd 3,7 cm, vikt 24,8 g.

425 kr

Utrop: 500 kr

GEORG JENSEN, örhängen, Daisy, förgyllt silver, vit emalj, stift, 18 mm, vikt 5,9 g.

800 kr

Utrop: 550 kr

GEORG JENSEN, hänge, Daisy, förgyllt silver, vit emalj, diameter 3,2 cm, vikt 9,4 g, ask.

425 kr

Utrop: 500 kr

Smycken Lås

LÅS, 18K guld/vitguld, arbetad yta, 13 mm, Molins guld, Kalmar 1998, 6,5 g.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, monogram DE, signerad, Lund 1953, längd 7 cm, vikt 7,6 g.(d)

700 kr

Utrop: 800 kr

GEORG JENSEN, stelt armband, nr 1150, 18K guld, Danmark efter 1945, vikt 29,7 g, 6,2 x 5,2 cm, originalask.

Utrop: 11 400 kr

HEDVIG WESTERMARK, ring, 18K guld/sterlingsilver, Stockholm 2008, stl 17,25 mm, vikt 11 g.(d)

2 600 kr

Utrop: 2 900 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 2,1 g.

Utrop: 3 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, höjd 7,5 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 9 600 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI2, stift, vikt 1,8 g, korta stift, ena diamanten med litet nagg på kuletten.

Utrop: 64 000 kr

RING, 18K vitguld, 70 briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 2,5 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 10 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld, navettslipad diamant ca 0,78 ctv, ca brun/SI1, 22 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv ca W/P, 6 bruna briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, längd 43 cm, vikt 5,7g.

13 000 kr

Utrop: 14 400 kr

RING, 18K vitguld, smaragder ca 2,85 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 8,9 g, några smaragder med nagg, inneslutningar når ytan, svaga fattningar.

Utrop: 12 400 kr

COLLIER, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,52 ct, ca Cr(J)/P1, längd 41,5/43,5 cm, vikt 2,5 g, diamanten har en stor natural och skada vid rondist.

Utrop: 7 700 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, svarta diamanter ca 0,98 ctv, stl 18,5 mm, vikt 1,2 g.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K vitguld, 59 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,4 g, flera diamanter med nagg.

Utrop: 8 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K rodierat guld, briljantslipade diamanter 0,43 ctv ca W/SI, längd 46 cm, vikt 3 g.

Utrop: 3 800 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld, briljantslipade diamanter 0,43 ctv, TW-W/SI, längd 45 cm, vikt 3,2 g.

Utrop: 3 800 kr