421 - 440 av 486
1...212223...25 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april 2019

Klubbad för

HÄNGE/KEDJA, Agat, sterlingsilver, gummiband, längd 45 cm.

250 kr

Utrop: 300 kr

RING, 18K vitguld, 2 ovalslipade spessantin granater ca 3,00 ctv, stl 17,5 mm, vikt 7,0 g.

Utrop: 2 300 kr

COLLIER, färgad Howlite, pärlemor, korall, onyxkulor, glaspärlor, längd 73 cm + tofs 13 cm

Utrop: 400 kr

Kuriosa Nautica

NETZUKE, snidat ben, katter runt rör, längd 5 cm, vikt 20,6 g.

250 kr

Utrop: 300 kr

COLLIER, råstenar Agater, trädd på knutet lila snöre, längd 64 cm + hängande sten.

Utrop: 250 kr

KLACKRING, 18K guld, lapis lazuli, stl 19 mm, vikt 8,2 g.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

ÖRHÄNGEN, 9K guld, fasettslipade Granater, stift, vikt 1,5 g.

Utrop: 800 kr

COLLIER, färgad grön Kvarts, odlade färgade sötvattenspärlor, trädd på vajer, längd 60 cm.

Utrop: 350 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5 mm, längd 42 cm, lås i silver, mestadels ej knutet, vikt 37,4 g.

425 kr

Utrop: 450 kr

RING, 14K guld, ovalslipad peridot ca 3,90 ct, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W(H)/P, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g, peridoten har nagg på rondisten och flera diamanter har nagg.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

COLLIER, doserade kulor av Lapis lazuli ca 6,5 - 18,5 mm, knutet, lås i vitmetall, längd 55 cm.

600 kr

Utrop: 450 kr

BÄGARE, silver, reliefdekor, Anders Castman, Eksjö 1778, höjd 10 cm, vikt 63,5 g, bucklor, lagningar.

Utrop: 1 700 kr

BÄGARE, silver, reliefdekor, Johannes Weste, Stockholm 1752, höjd 9 cm, vikt 89 g, gravyr, lagningar, skada.

Utrop: 2 200 kr

SUPKOPP, på kulfötter, med hänkel, silver, Samuel Lyberg, Borås 1824, höjd 5 cm, vikt 26,9 g, bucklor, lagningar.

Utrop: 1 100 kr

Silver Etui

ETUI, silver, förgylld insida, sannolikt Moskva, Ryssland, 8,2 x 5,7 cm, vikt 95,5 g, bucklor.

1 400 kr

Utrop: 1 400 kr

TUMLARE, silver, Carl Fredrik Seseman, Arboga 1781-1819, diameter ca 6 cm, höjd ca 3 cm, 12,8 g, gravyr, skada.

Utrop: 1 700 kr

SOLFJÄDER, förgylld metall, emalj, komposit, turkoser, rosenslipade diamanter, odlade pärlor, längd 22 cm, defekt.

Utrop: 2 200 kr

Kuriosa Nautica

NETZUKE, snidat trä, katt och mus, längd 4 cm, vikt 14,2 g.

250 kr

Utrop: 300 kr

RING, 18K guld, ovalslipad rubin, Thuresson Guld Och Silver, Falkenberg 2002, stl 18 mm, vikt 5,6 g, rubinen har slitna fasettkanter.

Utrop: 2 800 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, diameter ca 14 mm, stift med spärr, vikt 6 g.

Utrop: 350 kr