321 - 340 av 350
1...161718 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 1 juni 2019

Klubbad för

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ankarlänk, briljantslipad diamant ca 0,54 ct, ca TCr(I)/SI2, 25 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW-Cr(F-J)/SI-P, längd 40 cm, vikt 3,2 g.

Utrop: 10 000 kr

RING, 18K vitguld, 47 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,20 ctv ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 11,6 g, etui och ytterkartong från Hallbergs.

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K vitguld, 27 prinsesslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-TCr-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 4 900 kr

DRYCKESKANNA, silver, på 3 kulfötter, lock med 2 krona Gustaf V 1937, delvis förgylld, höjd 16 cm, djup 11 cm, vikt 457,7 g.

Utrop: 4 400 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, empire, oval fot med spetsbladsdekor i relief, Ceson, Göteborg 1977, höjd 18,5 cm, vikt 451,8 g, fylld fot.

Utrop: 2 900 kr

BÄGARE, silver, räfflad fotring, vågbandsdekor, åldermansranka, Thomas Beckman, Örebro 1700-talets mitt, höjd 9 cm, vikt 70,9 g, gravyr.

Utrop: 2 500 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, barocka, välvd fot med vågig kant, TESI, Göteborg 1948, höjd 18 cm, djup 13,2 cm, vikt 964,7 g, fylld fot.

Utrop: 4 400 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 4 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,78 ct ca TW-W(G-H)/VVS2-VS1, stl 16,5 mm, vikt 5,5 g.

Utrop: 27 000 kr

Ädelstenar Safirer

4 BLÅ SAFIRER, 4,21 ct totalt, ovalslipade.

Utrop: 3 000 kr

Ädelstenar Smaragder

8 SMARAGDER, 2,34 ct totalt, 6 droppslipade och 2 navetteslipade ca 0,30 ct/st.

2 700 kr

Utrop: 3 000 kr

Ädelstenar Rubiner

3 RUBINER, 1,54 ct totalt, (varav 1 ovalslipad 0,58 ct och 2 droppslipade ca 0,48 ct/st).

Utrop: 1 500 kr

RING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS, Hellström & Åhrling, Stockholm, stl 16,25 mm, vikt 10,7 g.

Utrop: 4 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 st Tahitipärlor ca 14 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca CR-TCa/SI, stift, höjd 17,8 mm.

Utrop: 11 200 kr

PÅHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade mörka pärlor ca 0,20 ctv, ca TW(G)/VS, längd 2,5 cm, vikt 6,3 g, smärre ytfel på pärlorna.

1 800 kr

Utrop: 2 100 kr

RING, 18K guld, rubin, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,2 g, slitna fasettkanter och nagg på rubinen.

3 600 kr

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K guld, ovalslipad blå safir ca 1,09 ct, 70 briljantslipade diamanter ca 0,83 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 4,5 g, flera diamanter med nagg.

Utrop: 8 500 kr

RING, 18K vitguld, cabochonslipad blå safir ca 2,00 ct, 14 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, Hugo Strömdahl, Stockholm 1949, stl 17,5 mm, vikt 8,9 g, safiren något lös i fattning, en diamant skadad och flera med nagg.

Utrop: 7 200 kr

SYSKONRING, platina, briljantslipad diamant ca 1,10 ct, ca TW(G)/VS2, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca TW(F)/VS2, 6 åttkantslipade diamanter ca TW-TCr(G-I)/VS-P, stl 17 mm, vikt 5,6 g, båda briljanterna har tunna rondister, en åttkant är skadad.

50 000 kr

Utrop: 50 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 1,71 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 5,7 g.

Utrop: 15 000 kr