41 - 60 av 302
1234...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni 2019

Klubbad för

BROSCH, 14K guld,/silver, gammal- och rosenslipade diamanter 1,30 ctv, antik,höjd 44 mm, vikt 14,5 g, senare nål.

6 100 kr

Utrop: 5 600 kr

COLLIER, 18K guld, 15 carré- och cabochonslipade blå safirer ca 3,00 ct, 41 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-P, längd 43 cm, vikt 47,0 g, etui, två diamanter med skador.

15 000 kr

Utrop: 16 000 kr

HÄNGE, 18K guld, snäckcamé, ca 30×50 mm, 1944, vikt 10,1 g, J A Persson, Stockholm.

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K guld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 13,5 g.

Utrop: 6 000 kr

ARMBAND, 14K guld, 66 briljantslipade diamanter ca 1,32 ctv, ca W/SI, stelt, 6 x 4,8 cm, vikt 17,5 g.

8 300 kr

Utrop: 9 000 kr

ARMBAND, 14K guld, delvis rodinerat, 124 briljantslipade diamanter ca 1,94 ctv, ca W/SI, stelt, 6 x 4,8 cm, vikt 32,8 g.

Utrop: 16 000 kr

ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 0,96 ct, ca Cr(J)/SI2, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, Stockholm 1940, stl 18,25 mm, vikt 3,1 g, två av sidostenarna med skada.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 6,0 g.

Utrop: 7 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,29 ctv ca TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 6 500 kr

HÄNGE, 18K vitguld, 9 safirer ca 4,0 ctv, 18 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca W/VS-SI, vikt 3,3 g.

Utrop: 21 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,81 ct, ca W(H)/SI1, Uppsala 1986, stl 17 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 20 000 kr

COLLIER, 14K rodinerat guld, topaser, 190 briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TCa-Ca/SI-P, längd 47 cm, vikt 54,7 g.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr

RING, 18K vitguld, 9 safirer ca 0,63 ct, 36 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 10 000 kr

PÄRLCOLLIER, 2-rader, odlade pärlor ca 8 mm, lås i 14K guld, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-Cr/VS-SI, knutet, längd 90 cm.

Utrop: 46 000 kr

PÄRLCOLLIER, lås i 18K vitguld, äldre briljantslipade diamanter, gammalslipade och åttkantslipade diamanter, ca 1,20 ctv, mittsten ca 0,60 ct, ca W-CR/VS-P odlade pärlor, 2-radig, doserad, pärlor från 5,2-9,2 mm, längd 42 cm, vikt 56,5 g, etui, mittsten med nagg på rondist och en sidosten med en mindre skada.

Utrop: 10 000 kr

COLLIER, 18K guld, ärtlänk, hjärta, längd 44,5 cm, vikt 21,5 g.

6 800 kr

Utrop: 7 500 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,75 ct, River(E)/VVS2, GIA laserinskription 6252699102, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g, gravyr.

33 000 kr

Utrop: 32 000 kr

RING, 18K vitguld, kuddslipad gul safir ca 7,02 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, Engelbert, Stockholm 1973, stl 17,75 mm, vikt 6,7 g, safiren med hålighet på paviljong, en diamant med nagg på kuletten.

13 000 kr

Utrop: 14 400 kr

Smycken Pärlhänge

PÄRLHÄNGE, 18K, odlad droppformad southsea pärla, ca 15 mm, vikt 4,8 g.

2 000 kr

Utrop: 2 000 kr

ÖRHÄNGEN, blommor, 14K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/P, stl 21 x 17 mm, vikt 9,8 g, stift med clips.

3 500 kr

Utrop: 3 100 kr