21 - 40 av 281
123...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti 2019

Klubbad för

HELALLIANSRING, 14K vitguld, ca 60 svarta diamanter ca 0,20 ctv, ringstorlek 16,75+ mm, vikt 1,0 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

HELALLIANSRING, 14K roséguld, ca 60 svarta briljanter ca 0,20 ctv, ringstorlek 16,75+ mm, vikt 1,0 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

HÄNGE/HJÄRTA, 18K guld/vitguld, 78 briljanter ca 0,50 ctv, ca TCr-Cr/SI, 2,5 x 2,0 cm, vikt 8,7 g.

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K guld, 8 briljanter ca 1,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,7 g.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, hjärta, safir, 5 diamanter ca 0,05 ctv, mindre skador på stenar, längd 40 cm, vikt 7,8 g.

Utrop: 9 500 kr

RING, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 9,0 g, en diamant med nagg på rondist.

Utrop: 12 600 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 1,65 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 11 400 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,30 ctv TW/VVS, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g, Kaplans 1977.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

COLLIER, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv ca W/VS, längd 42 cm, vikt 11,1 g.

Utrop: 4 800 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, peridot, 6 briljanter ca 0,10 ctv, flera nagg, längd 45 cm, vikt 9,2 g.

Utrop: 6 900 kr

ARMBAND, 18K guld, öppningsbar, bergkristall, inre bredd 60 mm, vikt 8,9 g.

Utrop: 3 400 kr

RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv ca W/VS-SI, litet nagg, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g.

5 800 kr

Utrop: 6 400 kr

BRUDKRONA, förgyllt silver, 6 odlade pärlor ca 5,5 mm, Ceson, 1978, vikt 37,1 g.

2 300 kr

Utrop: 2 200 kr

ARMBAND, 18K guld, 45 carréslipade blå safirer ca 4,20 ctv, 15 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI, längd 18 cm, vikt 14,4 g.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,42 ct, TCr(I)/VVS.

Utrop: 5 200 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, odlade tahitipärlor, ca 12 mm, höjd 27 mm, vikt 6,2 g.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 2,70 ct, 74 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 13,1 g, några diamanter med nagg.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

MATSILVER, Rosenholm, bordsbestick, 7 st gafflar, 7 st knivar, 6 st skedar, 8 st dessertskedar, 5 st dessertgafflar, totalvikt 1200 g.

5 500 kr

Utrop: 4 000 kr

ARMRING, 18K guld, odlad halvpärla, svart emalj, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1872, mått 6,3 x 4,8 cm, säkerhetskedja, vikt 20,6 g, emaljskador, bucklor, repor.

Utrop: 8 400 kr

ENSTENSRING, 14K guld, äldre briljantslipad diamant ca 0,60 ct ca TCr(I)/P1, stl 16,25 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 6 900 kr