21 - 40 av 243
123...13 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 14 september 2019

Klubbad för

BVLGARI, ring, B.zero 1, 2-band, 18K roséguld, svart keramik, stl 18 mm, vikt 9,3 g, ytterask.

5 800 kr

Utrop: 6 500 kr

TIFFANY & CO, enstensring, platina, prinsesslipad diamant 0,39 ct, TCr(I)/VVS1, certifikat Tiffany & Co, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g, originaletui.

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, 19 åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/VS, Stockholm 1984, stl ca 20 mm, vikt 21,3 g.

Utrop: 9 000 kr

ARMRING, sterling silver, bergkristall, Alton, Falköping 1967, 6x5,5 cm, flexibel skena, vikt 23,6 g, bergkristall med nagg vid kuletten, gravyr.

600 kr

Utrop: 450 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Blomst, oxiderat sterlingsilver/ 18K guld, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g, tygpåse, box.

2 600 kr

Utrop: 2 000 kr

BENGT LILJEDAHL, collier, sterling silver, signerad, Stockholm 1977, signerad, vikt 81,2 g. (d)

Utrop: 1 100 kr

RING, 18K guld/vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W-TCa/SI, stl 17,25 mm, vikt 14,4 g.

Utrop: 7 000 kr

RING, 18K vitguld, stl 18 mm, vikt 7,9 g.

Utrop: 3 100 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, akvamariner, briljanter ca 0,02 ctv, längd 42 cm, vikt 5,7 g.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 safirer, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stift, höjd 26 mm, vikt 4,3 g.

2 900 kr

Utrop: 2 900 kr

RING, 18K guld, ovalslipad citrin, svart onyx, stl 15,75 mm, vikt 21 g.

Utrop: 8 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformad bergkristall, svarta diamanter, stift, höjd 44 mm, vikt 6,7 g.

Utrop: 4 500 kr

ARMBAND, sterling silver, Matti J Hyvarinen, Finland, 1974, längd ca 17 cm, vikt 50,2 g.

Utrop: 1 100 kr

LAPPONIA, ring, sterling silver, Björn Weckström, Magma, 1971, stl 17,5 mm, vikt 15,5 g.

950 kr

Utrop: 1 100 kr

DAVID ANDERSEN, smyckeset, blå emalj, förgyllt sterlingsilver, collier, armband, brosch, örhängen med clips, längd collier 39 cm, längd armband 17,5 cm.

2 100 kr

Utrop: 2 200 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE, collier, silver, tre hängen med natursten, bergskristall samt aventurinkvarts, lagning på huvuddelen och hänget med natursten, skadad bergskristall, total vikt 39,2 g.

9 600 kr

Utrop: 700 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI1, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 13 600 kr

BESTICKSERVIS, 74 delar, silver, Baronet, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 10 dessertskedar, 16 tårtgafflar, 11 kaffeskedar, 1 uppläggningsgaffel, S F Fogh & A P Berg, Danmark 1960-tal, vikt 2742,2 g.

Utrop: 8 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,00 ctv, ca Light Brown/SI, 8 mindre åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, krokar, vikt 2,7 g.

6 200 kr

Utrop: 5 700 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Lotus nr 2, 18K guld/roséguld, onyx, stl 16 mm, vikt 9,0 g, originaletui och kartong.

Utrop: 13 600 kr