61 - 80 av 253
1...345...13 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 12 oktober 2019

Klubbad för

EFVA ATTLING, ring, Love Beads, 18K guld, ametist, stl 15,5 mm, vikt 2.9 g.

Utrop: 2 700 kr

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, släta, mjukt kvadratisk fot, signerade Tore Eldh, Göteborg 1966-1968, höjd 18 cm, vikt 401,3 g, fylld fot.

Utrop: 2 900 kr

LAPPONIA, hänge/kedja, Tundra Flower, 18K guld, design Björn Weckström, odlad pärla ca 4,4 mm, Finland 1997, längd 42 cm, vikt 5,5 g, originalpåse.

6 700 kr

Utrop: 2 800 kr

LAPPONIA, collier, Minthe, sterlingsilver, design Zoltan Popovits, Finland 2002, längd 41 cm, vikt 12,3 g, originalpåse.

800 kr

Utrop: 900 kr

LAPPONIA, ring, Shuttle, sterlingsilver, design Björn Weckström, Finland 2002, stl 17 mm, vikt 12,8 g, originalpåse.

700 kr

Utrop: 800 kr

LAPPONIA, örhängen, Fylgia, sterlingsilver, design Björn Weckström, vikt 2,9 g, stift, originalpåse.

750 kr

Utrop: 450 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca Cr(J)/P1, 12 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca Cr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 16 000 kr

SIGURD PERSSON, brosch, silver, nr 11, stämplad BW Britta Wessberg, Stockholm 1947, mått 6,1x6,0 cm, vikt 19,9 g, gravyr på baksidan,

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

ENSTENSCOLLIER, 18K vitguld, briljant ca 0,55 ct, ca W(H)/SI1, 0,7 mm ankarkedja, längd 38/40 cm, vikt 2,1 g.

Utrop: 13 000 kr

DIAMANT 0,41 ct, briljantslipad, River(E)/VVS1.

7 100 kr

Utrop: 8 000 kr

ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-Ca/VS, Stockholm 1967, stl 17 mm, vikt 5,8 g, en diamant har liten skada på paviljongen.

Utrop: 6 200 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,76 ctv, W(H)/SI1, certifikat HRD 170003077538 och 180000103157, vikt 1,6 g, stift, ena med extra fasetter vid rondisten och andra med nagg på kuletten samt skada och extra fasetter på rondisten.

Utrop: 9 000 kr

CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K guld, serienr. IX5520, stl 18, vikt 33,4 g, certifikat, originaletui, skruvmejsel.

32 500 kr

Utrop: 34 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,62 ct, ca TW(F)/IF, Stockholm 1975, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.

20 000 kr

Utrop: 23 000 kr

RING, 18K vitguld, krysopras, lapis lazuli, stl 15,75 mm, vikt 7,8 g.

2 400 kr

Utrop: 2 700 kr

BVLGARI, örhängen, Bvlgari Bvlgari,18K vitguld, onyx, stift, vikt 6,6 g, originaletui.

Utrop: 7 900 kr

GEORG JENSEN, 2 st ringar, Fusion, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS,stl 17,5 mm, 53NK, vikt 9,8 g, originaletui, hack i ringskenan.

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K vitguld, ametist ca 10,00 ct, 48 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 17 mm, vikt 10,3 g.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, bergkristall, orangea safirer, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, huggies, höjd 4,8 g, vikt 16,4 g, ett par stenar med nagg.

Utrop: 6 600 kr

HÄNGE, 14K guld, bergkristall ca 24 ct, Edvard Kinni, Åbo 1969, höjd 53 mm, vikt 9,9 g, små repor på bergkristallen.

Utrop: 2 300 kr