81 - 100 av 135
1...4567 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 16 november 2019

Klubbad för

CERTINA, DS-2, Chronolympic, "Tachymetre", Cal 29-062 (Valjoux 726), Serie nr. 8726518, Boett nr. 8501.800 (HF), kronograf (nollställer ej), herrur, 42,5 x 47 mm, stål, manuell, plexiglas, NATO-band, ca 1970.

12 400 kr

Utrop: 6 500 kr

OMEGA, Seamaster (T Swiss Made T), Cal 321, Serie nr. 22088751, Ref nr. ST 105.0004, Boett nr. 105.004-64, kronograf, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas, defekt, skadad ställaxel, läderband, ca 1964.

26 500 kr

Utrop: 11 000 kr

Klockor Heuer

HEUER, Carrera, "Tachy", "Second Execution Dial & Hands", Cal Valjoux 7736, Serie nr. 193963, Ref nr. 73655 CH, kronograf, herrur, 38 mm, doublé (16K Gold Electroplated), manuell, plexiglas, boett signerad "Heuer-Leonidas SA", originallänk (doublé), längd 172 mm, ca 1970.

27 500 kr

Utrop: 22 000 kr

Klockor Heuer

HEUER, Autavia, s.k. "Compressor Case", "Mark II", Cal Valjoux 72, Serie nr. 146737, Ref nr. 2446 C, kronograf (defekt), herrur, 40,8 mm, stål, manuell, plexiglas, defekt, skadad bakboett (logga saknas), läderband, ca 1970.

40 000 kr

Utrop: 22 000 kr

Klockor Heuer

HEUER, Carrera, "Tachy", Cal Valjoux 7734, Serie nr. 257749, Ref nr. 73453, kronograf, herrur, 38 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, defekt, saknar tryckknapp, boett signerad "Heuer-Leonidas SA", läderband, originalspänne, ca 1970.

17 400 kr

Utrop: 13 000 kr

Klockor Heuer

HEUER, Autavia, "60 Minutes Bezel", "Flat V", Cal 11, Serie nr. 241228, Ref nr. 1163, kronograf (defekt), herrur, 42 mm, stål, automatisk (micro-rotor), plexiglas, datum, skadade visare, boett signerad "Heuer-Leonidas SA", läderband, originalspänne, ca 1970.

29 000 kr

Utrop: 22 000 kr

OMEGA, Seamaster, Memomatic (- Swiss Made -), Cal 980, Serie nr. 30013935, Ref nr. ST 166.0072, Boett nr. 166.072, herrur, 40 x 38 (43) mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, alarm, gummibandband, ca 1969.

9 400 kr

Utrop: 9 500 kr

OMEGA, Speedmaster, "Tachymètre", Cal 321, Serie nr. 19832775, Ref nr. CK 2998, Boett nr. 2998-61, kronograf, herrur, 39 mm, stål, manuell, plexiglas, utbytta visare, läderband, "Extract from the Archives", tillverkad 8/7 1963, levererad till Sverige.

88 000 kr

Utrop: 75 000 kr

Klockor Minerva

MINERVA, "Incabloc" (T Swiss T), Cal Valjoux 72, Ref nr. VD 712, Boett nr. 428050, kronograf, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, defekt (fjäder av), lysmassa saknas på visare, läderband, ca 1970.

OMEGA, Speedmaster Professional (T Swiss Made T), "Tachymetre", Cal 861, Serie nr. 39921278, Ref nr. ST 145.022, Boett nr. 145.022-76 ST (HF), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, originallänk, viklås, Ref nr. 1171/676, ca 1979, serviceetui.

30 000 kr

Utrop: 26 000 kr

BOVET, kronograf, herrur, 35 mm, Cal Valjoux 71, Boett nr. 368320, vitmetall (skadad), manuell, plexiglas, skadad urtavla/visare, urverk ej signerat, boett signerad "Bovet Freres & Cie S.A", ca 1945, metallänk ej original.

9 000 kr

Utrop: 9 500 kr

JAEGER-LE COULTRE, Memovox (T Swiss Made T), Cal 911, Serie nr. 2022238, Ref nr. 11013, Boett nr. 1240752, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas (spricka), datum, alarm, utbytt krona, läderband, ca 1969.

13 600 kr

Utrop: 12 000 kr

Klockor Vacheron Constantin

VACHERON & CONSTANTIN, herrur, 34 mm, Cal K1120, Serie nr. 537597, Ref nr. 7409, Boett nr. 452077, 18K guld, automatisk, plexiglas, integrerad länk i 18K guld, längd 181-186 mm, totalvikt 69,3 gram, ca 1961, serviceetui.

29 000 kr

Utrop: 22 000 kr

OMEGA, Seamaster Professional, Planet Ocean (600m/2000ft), Co-Axial, Chronometer, "Casino Royal", Cal 2500, Verk nr. 81753185, Serie nr. 81753185, Ref nr. 2907.50.91, Boett nr. 168.1649, herrur, 45,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, gummiband, originalspänne, cert, december 2006, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 2695/5007).

Utrop: 27 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona, Chronometer, Ref nr. 116500LN, Serie nr. 39Q1X072, Cal 4130, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, svart keramisk ring (Cerachrom), Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78590-368/853, cert, oktober 2016, box, ytterkartong.

195 000 kr

Utrop: 175 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Green Mark I/Fat Four Bezel), s.k. "Kermit", Chronometer, Ref nr. 16610LV, Serie nr. F219172, Cal 3135, Verk nr. 3 0137090, Boett nr. 2160, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93250-AD10, ca 2003, box, ytterkartong.

Utrop: 175 000 kr

OMEGA, Speedmaster Professional (T Swiss Made T), "Tachymètre", s.k. "CB Case", Cal 321, Serie nr. 25445260, Ref nr. ST 105.012, Boett nr. 105012-66 (C.B), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, originallänk (senare), viklås, Ref nr. 1171-1/633, servad oktober 2019, "Extract from the Archives", tillverkad 28/11 1967, levererad till Sverige, serviceetui.

56 000 kr

Utrop: 45 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Geneve, Nautilus, Cal 324, Serie nr. 5937434, Ref nr. 5711/1A-010, Boett nr. 6107177, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. A384EBC, cert, april 2016, box, ytterkartong.

Utrop: 540 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Geneve Nautilus, "Geneva Seal", Cal CH 28-520 C, Serie nr. 3667236, Ref nr. 5980/1A-001, Boett nr. 4399109, kronograf, herrur, 40,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. A384CBP, cert, maj 2008, box, ytterkartong.

760 000 kr

Utrop: 780 000 kr

ROLEX, Oyster, Precision (T Swiss T), Ref nr. 6427, Serie nr. 3605011, Cal 1225, Boett nr. 6426, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-B/557, cert, juli 1979, box, ytterkartong.

24 500 kr

Utrop: 16 000 kr