1 - 20 av 337
123...17 Gå till

Klubbauktion | Klassiska – Lördag 23 november

Aktuell budnivå

ENSTENSRING, 18K vitguld, flandersslipad diamant 0,52 ct,W(H)/SI1, HRD report, stl 16,75 mm, vikt 6,1 g.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

Lägg bud

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 flandersslipade diamante ca 1,20 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 0,30 ct ca W/VS, stl 18,25 mm, vikt 7,3 g, Stockholm 1969,

Inga bud

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, ovalslipad ametist, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W/VS, stl 20,5 mm, vikt 13,5 g.

Inga bud

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 1,73 ctv ca Cr(J)/SI, stl 16,75 mm, vikt 6,0 g.

Inga bud

Utrop: 12 600 kr

Lägg bud

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade tahitipärlor ca 11,5 x 13 mm 34 briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca W-Cr/VS, höjd 6 cm, vikt 18,4 g, stift

COLLIER, 18K guld, ametister, filigranarbete, längd 45 cm, vikt 23,1 g.

Inga bud

Utrop: 4 200 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 6,6 g, en diamant med nagg på kuletten, skev ringskena.

Inga bud

Utrop: 6 200 kr

Lägg bud

ALLIANSRING, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter 0,28 ctv, Stigbert, Stockholm 1961, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g.

Inga bud

Utrop: 1 700 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 1,20 ct, Fancy Brownish Yellow/VS2, certifikat GIA 2287561196, 60 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g, en sidosten med inverterad natural på kronan.

Inga bud

Utrop: 38 000 kr

Lägg bud

COLLIER, 18K vitguld, droppslipad smaragd 9,28 ct, report IGR 30301516, 595 briljantslipade diamanter ca 16,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, report IGR 30303468, längd 43 cm, vikt 37,0 g, smaragdhänget är löstagbar, smaragden har en stor oslipad yta.

Inga bud

Utrop: 200 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragdslipade smaragder ca 29,21 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca River-TW(E-F)/SI2-P1, 18 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS, höjd 40 mm, vikt 13,5 g, smaragderna med inneslutningar som når ytan.

Inga bud

Utrop: 90 000 kr

Lägg bud

RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 111 briljantslipade diamanter ca 20,00 ctv, ca TW-TCa(F-K)/SI-P, längd 44 cm, vikt 27,2 g.

Inga bud

Utrop: 200 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,16 ct, ca W(H)/P1, 18 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,3 g.

Inga bud

Utrop: 32 000 kr

Lägg bud

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

Smycken Kedja

KEDJA, 18K guld, ärtlänk, antik, Stockholm 1834, längd 118 cm, vikt 46,6 g.

RING, 18K guld, 21 baguetter- och 28 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 5,2 g, en diamant är trasig.

Inga bud

Utrop: 3 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 mabépärlor, ca 14 m, Mikimoto, clips, höjd 15 mm,vikt 11,9 g.

3 200 kr

Utrop: 3 600 kr

Lägg bud

RING, 18K guld/silver, ovalslipad safir ca 3,00 ct, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr(H-I)/P, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g, safiren har slitage på fasettkanter och skada på kuletten, ena diamanten med skada på kronan.

Inga bud

Utrop: 2 500 kr

Lägg bud

RING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 1,08 ct, ca Ca/VS-SI1, 2 gammalslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TCr/SI, stl 18,5 mm, vikt 9,2 g, stämplad Warsawa, Polen.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud