41 - 60 av 554
1234...28 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 14 december 2019

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, platina, 2 smaragdslipade smaragder ca 0,28 ctv, 2 odlade pärlor, ca 8,75 mm, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, stift, höjd 35 mm, vikt 7,6 g, stopp i 18K vitguld.

4 000 kr

Utrop: 4 600 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, barocka, ca 8 - 8,5 mm, hänge och lås i14K vitguld, rubiner och gammal- och briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TCr -TCa/VS-SI, längd 44,4 cm, vikt 47,7 g.

Utrop: 6 900 kr

CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, Franska stämplar, stl 16 mm, vikt 11,1 g, certifikat och originaletui.

5 000 kr

Utrop: 4 200 kr

OLE LYNGGAARD, hänge, Sweet Drops, oxiderat sterlingsilver, onyx, höjd 23 mm, vikt 2,7 g, påse.

1 700 kr

Utrop: 1 800 kr

OLE LYNGGAARD, berlock, Sweet Drops, sterlingsilver, briljant 0,005 ct, höjd 19 mm, vikt 4,6 g, påse.

1 800 kr

Utrop: 1 700 kr

OLE LYNGGAARD, berlock, 18K guld, orm, Snakes Charm, 4 briljantslipade diamanter 0,02 ct, TW/VS, höjd 4 cm, vikt 6,2 g.

20 000 kr

Utrop: 11 000 kr

REY URBAN, armring, sterlingsilver, stelt, Stockholm 1974, mått 60 x 51 mm, vikt 77,5 g.

2 400 kr

Utrop: 1 100 kr

REY URBAN, halsring, sterlingsilver stelt, Stockholm 1971, mått 12,3 x 12,6 cm, vikt 109 g, smyckespåse.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

PÄRLCOLLIER, Tahitipärlor, barocka, ca 12,2 - 12,5 mm, lås i 18K, cabochonslipad ametist, fröpärlor, Stigbert, Stockholm 1968, längd 46 cm, vikt 95,5 g.

Utrop: 6 900 kr

ENSTENSRING, ca 18K guld, ovalslipad blå safir 3,33 ct, HGT report C1503310541, från Sri Lanka, värmebehandlad, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 15 000 kr

PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 3-6 mm, barocka, 18K guld/silver, cabochonslipade rubiner, rosenslipade diamanter, kläppar med barocka pärlor ca 9-10 mm, lås i 18K guld med rubin och pärlor, längd 39 cm, vikt 59,6 g.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, navettslipade ametister ca 15,00 ctv, odlade pärlor ca 4,5 mm, Stockholm, höjd 35 mm, vikt 10,0 g, skruvlås.

2 700 kr

Utrop: 1 900 kr

ENGELBERT, pärlcollier, 2-radig, odlade saltvattenspärlor, doserade, ca 3,8-7,7 mm, lås i 18K guld med cabochonslipad ametist och fröpärlor, Stigbert, Stockholm 1957, längd 42 cm, vikt 30,3 g.

3 600 kr

Utrop: 3 600 kr

ENGELBERT, brosch, 18K guld/vitguld, odlad pärla ca 6,2 mm, vita safirer, Stigbert, Stockholm 1950, längd 60 mm, vikt 6,4 g, några safirer med nagg och skador.

1 800 kr

Utrop: 1 900 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-W/SI, stl 17 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 8 050 kr

BROSCH, 18K guld/vitguld, P & G Lunati, Italien 1900-talets mitt, åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, caTW-W(G-H)/VS, emalj, vikt 26,9 g, mindre skador på emalj.

Utrop: 11 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljant slipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 1,3 g, stift, ena diamanten med nagg på kulett.

9 500 kr

Utrop: 10 000 kr

COLLIER, 18K guld, citriner, filigranarbete, Dahlgren & Co, Malmö 1904, antik, längd 46,5 cm, 10,4 g.

3 900 kr

Utrop: 3 500 kr

BROSCH, 18K guld, filigranarbete, Dahlgren & Co, Malmö 1904, antik, diameter 30 mm, vikt 2,9 g.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

ARMBAND, 18K guld, bredd 44 mm, längd 19 cm, vikt 108,6 g, säkerhetskedja.

34 000 kr

Utrop: 36 000 kr