1 - 20 av 238
123...12 Gå till

Avslutad | Nyårs – Lördag 28 december 2019

Klubbad för

ARMBAND, 18K vitguld, 95 briljanter 2,10 ctv, ca D-G/VVS-VS, längd 19cm

Utrop: 24 500 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, pärlbård, Vera Ferngren för GAB, Stockholm 1966-1968, höjd 17 cm, totalvikt 489,3 g, fylldbotten, ena fyllningen är något lös.

2 000 kr

Utrop: 2 000 kr

WA BOLIN, matsilver, 71 delar, modell A, 8 fiskgafflar, 8 fiskknivar, 12 matskedar, 6 bordsknivar, 2 bordsgafflar, 9 förrättsgafflar, 8 förrättsknivar, 12 kaffeskedar 3 moccaskedar, 1 pastejkniv, 2 såsslevar, Stockholm 1937-1988

Utrop: 11 000 kr

ARMBAND, 18K roséguld, 47 briljanter 0,95 ctv, ca F-G/VVS-VS, flexmodell

Utrop: 14 400 kr

HELALLIANSRING, 18K roséguld, 50 svarta diamanter ca 0,33 ct, stl 17 mm, vikt 1,4 g.

Utrop: 5 000 kr

2 ARMRINGAR, sterling silver och förgyllt sterling silver, öppningsbara, magnetlås, storlek 19,5 cm, vikt 34,6 g totalt, engelska stämplar, samt Italy 925.

950 kr

Utrop: 700 kr

2 ARMRINGAR, förgyllt sterling silver, öppningsbara, magnetlås, storlek 19,5 cm, vikt 34,3 g totalt, engelska stämplar, samt Italy 925.

600 kr

Utrop: 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K rodierat guld, droppfomrade briolettslipade ametsiter, 2 droppslipade ametister, 2 ovalslipade topaser, 2 briolettslipade citriner, briljanter ca 0,60 ctv, stift, höjd 6,4 cm, vikt 17,7 g.

Utrop: 17 400 kr

COLLIER, 18K vitguld, delvis svartrodinerad, fågel, rubin ca 0,01 ct, 58 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, 92 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TCa-Ca(L-N)/P, flera ur bruna serien, längd 41,5 cm, vikt 3,0 g, flera diamanter med nagg och skador.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K guld, cabochonslipad korall, 18 navett- och briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 15,8 g, två briljanter med nagg.

Utrop: 19 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, 24 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 28 mm, vikt 18,7 g, stift/clips.

Utrop: 16 800 kr

RING, 18K vitguld, 47 navett- och carréslipade rubiner ca 4,61 ctv, 38 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g, flera rubiner med nagg.

Utrop: 10 000 kr

RING, 18K guld, 113 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 12,4 g.

Utrop: 18 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade tahitipärlor ca 15x13,5 mm, off round, 2 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW(G)/P, stift, vikt 12,4 g.

Utrop: 14 600 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 3,38 ct, karvade onyxer ca 3,76 ctv, 46 baguette- och åttkantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca W-TCa(H-K)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 7,1 g.

Utrop: 14 600 kr

RING, 18K vitguld, blomma, briljanter ca 0,90 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g.

6 500 kr

Utrop: 7 400 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,68 ctv, ca W-TCa(H-L)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g, en diamant med skada, i övrigt ett fåtal diamanter med nagg.

Utrop: 11 000 kr

ÖRHÄNGEN, silver, antik- och gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W/SI, stift i 18K vitguld, höjd 27 mm, vikt 3,4 g

32 000 kr

Utrop: 13 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,54 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS1, stl 18,75 mm, vikt 3,1 g.

9 700 kr

Utrop: 11 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad diamant 0,70 ct, TW(G)/VVS1, vikt 1,0 g,

24 000 kr

Utrop: 22 000 kr