341 - 356 av 356
1...161718 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 januari 2020

Klubbad för

COLLIER, 18K guld, cabochonslipad ametist, 8 odlade pärlor, Fryklund & Persson Guldateljén, Stockholm 1957, längd 47 cm, vikt 7,5 g.

Utrop: 3 200 kr

RING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,94 ct, ca Cr(J)/flera skador, i övrigt små inneslutningar, stl 19,75 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 4 600 kr

HÄNGE, silver, delvis förgyllt, öppningsbart, Jugend, 1910-tal, London höjd 6 cm, vikt 50,4 g, ena luckan låser ej, senare monterat icke tillhörande urverk.

2 300 kr

Utrop: 1 700 kr

RING, 14K guld, briljant ca 0,26 ct, ca TCa(K)/P, stl 16,25+ mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 1 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCa/ SI-P, vikt 0,9 g, en diamant skadad, snurrebussar saknas.

Utrop: 3 100 kr

HÄNGE, 18K vitguld, kors, 12 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 2,2 cm, vikt 1,9 g.

Utrop: 4 700 kr

HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad ametist ca 1,50 ct, vikt 1,6 g.

Utrop: 1 200 kr

HÄNGE, 18K vitguld, blå safir ca 0,65 ct, vikt 0,4 g.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

Ädelstenar Tanzaniter

TANZANIT, 0,82 ct, triangulärt slipad, nagg.

Utrop: 800 kr

Ädelstenar Tanzaniter

2 TANZANITER, 0,94 ctv, ovalslipade.

Utrop: 1 000 kr

Ädelstenar Tanzaniter

2 TANZANITER, 1,29 ctv, droppslipade, ena tanzaniten med nagg samt repa på bordet.

Utrop: 1 100 kr

Ädelstenar Tanzaniter

TANZANIT, 1,49 ct, ovalslipad.

Utrop: 1 700 kr

SPORRONG & CO, gulmetall, blå emaj, kaducé, vikt 13,9 g.

375 kr

Utrop: 350 kr

DIAMANTER, 11 st, briljantslipade, 0,72 ct, ca 2,5-2,6 mm, ca TW-Cr(F-J)/VS-P, några diamanter har nagg.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

DIAMANTER, 10 st, briljantslipade, 0,42 ctv, ca 2,2-2,3 mm, ca TW-TCa(G-K)/VS.

1 700 kr

Utrop: 900 kr

DIAMANTER, 5 st, briljantslipade, 0,51 ctv, ca 2,7-3,0 mm, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, ena har stor inverterad natural vid rondisten.

1 100 kr

Utrop: 550 kr