561 - 580 av 639
1...282930...32 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 februari 2020

Klubbad för

COLLIER, 14K guld, akvamarin, onyx, färgad kvarts, kulor i förgylld markasi ryska stämplar, längd 53 cm, vikt 52,4 g, onuxstav med skada.

Utrop: 8 000 kr

CIGARETTMUNSTYCKE, silver, niello, sköldpaddskal, Ryssland, 1900-talets början, längd 10,5 cm, vikt 6,5 g, slitage, buclor, sprickor.

Utrop: 575 kr

MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, invändig förgyllning, bukig form, på tre fötter, blom- och bladdekor i relief, A Sibley, London 1853, graverad dekor i medaljon "patior ut potiar", höjd 13 cm, vikt 199,0 g,

Utrop: 2 200 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, behandlad jade, höjd 3,5 cm, vikt 3,6 g, skruvstift.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

HÄNGE, 14K guld, snidad behandlad jade, höjd 5 cm, vikt 3,8 g.

Utrop: 1 200 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, behandlad jade, höjd 3 cm, vikt 8,5 g, stift.

Utrop: 2 300 kr

BROSCH, 14K guld/silver, rosenslipade diamanter, antik, höjd 2,5 cm, vikt 4,6 g, nål i 18K guld, diamanter med nagg och skador, säkerhetskedja och nål i 14K guld.

900 kr

Utrop: 700 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,1- 6,9 mm, pärlavkortare i 18K guld, briljant ca 0,02 ct, lås i silver, längd 50 cm.

Utrop: 800 kr

COLLIER, barocka odlade sötvattenspärlor i olika färger och storlekar, trumlad rökkvarts, längd 200 cm.

300 kr

Utrop: 350 kr

HÄNGE, 18K vitguld, prinsessl diamant ca 0,20 ctv, ca W(H)/VS, vikt 0,3 g.

1 700 kr

Utrop: 1 900 kr

RING, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 18 mm, vikt 4,2 g, gravyr.

Utrop: 3 200 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,35 ct, TW(G)/VS1, HRD certifikat 142692, förseglad.

3 800 kr

Utrop: 4 200 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-W/SI, Harry Hermansson, Stockholm 1955, stl 17,25 mm vikt 2,8 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

SPORRONG, manschettknappar, förgylld metall, blå emalj, vikt 14,3 g.

200 kr

Utrop: 250 kr

RING, 18K guld, ametist, citrin, stl 16,75 mm, vikt 7,1 g.

Utrop: 6 200 kr

RING, 18K guld, ovalslipad citrin, 3 briljanter ca 0,03 ctv, stl 17,5 mm, vikt 9,2 g.

Utrop: 6 900 kr

SKÅLFAT, silver, oval form med genombrutet brätte, figurscen i relief, mått 33 x 24,5 x 3,5 cm, vikt 33,4 3, svenska importstämplar, lödningar och lagningar på baksida.

Utrop: 2 900 kr

RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd med ytsprickor, 6 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 16,5 mm, vikt 5,5 g.

Utrop: 2 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade doserade något gula pärlor ca 4-7 mm, längd 55 cm, lås i silver, vikt 14,8 g, knutet.

Utrop: 350 kr

BÄGARE, silver, etsad dekor, Tyskland, 1800-talets andra hälft, höjd 8,6 cm, vikt 53,5 g.

Utrop: 1 700 kr