41 - 60 av 639
1234...32 Gå till
Just nu klubbas Moderna i Stockholm. Gå in här

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 februari

Klubbad för

Silver Kaffeservis

SOCKERSKÅL, silver, oval på fyra fötter, blom- och bladdekor, Italien ca 1940-tal, höjd 7 cm, längd 13 cm, vikt 199,6 g.

1 300 kr

Utrop: 1 200 kr

GEORG JENSEN, 6 st bordsskedar, Liljekonvalj, sterlingsilver, formgiven av Georg Jensen, Danmark 1915-1930, svensk importstämpel på några av skedarna, vikt 273,8 g.

Utrop: 1 600 kr

RING, 18K guld, 19 briljanter ca 0,26 ctv ca W/SI, stl 15,5 mm, vikt 4,1 g, en diamant med nagg.

Utrop: 2 900 kr

RING, 14K guld, ovalslipad alexandrit ca 0,50 ct, 2 diamanter ca 0,10 ctv, stl 17,75 mm, vikt 5,3 g.

3 400 kr

Utrop: 3 800 kr

RING 14K guld, alexandrit ca 0,55 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca Gråbrun ton/SI, 2 smaragder varav en är skadad och båda med nagg.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

LAPPSILVER, 6 delar, 2 saltskedar, 1 sockertång, 1 glassked, 3 kaffeskedar, totalvikt 93 g, några med monogram.

550 kr

Utrop: 600 kr

SERVERINGSBESTICK, 1 par, såslev och sockerströare, delvis förgyllda, I Sundström, Stockholm 1920-1922, längd 18,5 cm, schatull.

650 kr

Utrop: 700 kr

LAPPSKEDAR, 12 kaffeskedar, silver, delvis förgyllda, Haparanda 1947, längd 11,1 cm, vikt 140,4 g.

700 kr

Utrop: 800 kr

GEORG JENSEN, årsskedar, 6 st, sterlingsilver, förgyllda, emalj, 1972, 1973, 1974, 1975, 1978, 1979, längd 15,1 cm, vikt 277,2 g, etui med plats för 1 sked.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

LAPPSKEDAR, 6 st, silver, delvis förgyllda, Malm & Söderblom Guld & Silver, Boliden 1938, läng 11 cm, vikt 87,3 g, gravyr.

375 kr

Utrop: 400 kr

COLLIER, 18K guld, blå safirer, längd 40/41/42 cm, vikt 2,2 g.

1 200 kr

Utrop: 1 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, mabépärlor ca 13 mm, vikt 6,2 g, stift med clips.

Utrop: 2 000 kr

PÄRLCOLLIER, 2-radig, odlade saltvattenspärlor ca 6,0-6,5 mm, lås i 18K vitguld med rubiner, längd 49 cm, vikt 53,1 g, några rubiner med nagg.

Utrop: 2 200 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld,17 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 1,8 g, två diamanter med skador.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g.

2 900 kr

Utrop: 2 800 kr

O´DWYER, ring, Juliet Original Ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, Ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 3,3 g, gravyr.

3 600 kr

Utrop: 4 000 kr

JADE HÄNGE, 14K guldögla, snidad B-jade, beige och ljusbrun, design druvklase och löv, 6,5 x 3,7 cm, vikt 57,3 g.

Utrop: 1 200 kr

HÄNGE, 14K vitguld, 28 mm Pi grön - ljusgrön B-jade, briljant ca 0,15 ct, ca TCa/P, vikt 7,7 g.

2 600 kr

Utrop: 2 900 kr

HÄNGE, vit och brun B-jade, kvinnlig Buddha 8,3 x 4,3 cm, 14K guld, 4 orange behandlade safirer ca 2,00 ctv, vikt 70,9 g.

Utrop: 3 400 kr

HÄNGE, 18K guld, 3 st B-jade och 1 st rödbrun korall, vikt 14,0 g, medelstor ögla.

Utrop: 4 400 kr