41 - 60 av 330
1234...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 februari 2020

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, clips, höjd 24 mm, vikt 9,2 g.

Utrop: 3 700 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 5 g, en diamant med äldre slipning, en diamant med nagg på rondisten.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljanter ca 2,40 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 5,3 g, två diamanter är skadade.

Utrop: 13 800 kr

BROSCH, 18K guld/vitguld, 1 briljant - och 55 åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Cr-Ca/SI, höjd 45 mm, vikt 16,6 g.

Utrop: 6 600 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad obehandlad blå safir ca 4,50 ct, certifikat GCS 79230-64, 10 baguetteslipade diamanter ca 2,00 ctv och 48 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca River-TW/VVS-VS, H. Schrittesser Guld & Silversmide, Göteborg 1988, stl 17,5 mm, vikt 11,4 g, safiren har lite slitage på fasettkanter, en baguetteslipad diamant skadad i ena hörnet.

Utrop: 90 000 kr

HÄNGE, 18K guld/vitguld, hjärta, 16 briljantslipade samt 8 åttkantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW(G)/VS, längd 3 cm, vikt 5,1 g.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant 1,25 ct enligt gravyr, ca W(H)/P1, stl 20 mm, vikt 11,3 g.

Utrop: 24 000 kr

CARMOSÉRING, 14K vitguld, mittstenen ca 0,38 ct, ca W/VS, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/VS, stl 18,25 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 7 100 kr

HÄNGE MED KEDJA,18K guld, fasetterad cabochonslipad ametist, längd 40 cm, vikt 12,8 g.

6 400 kr

Utrop: 6 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,80 ct, ca TCa(K)/SI2, Gunnar Fahlström, Stockholm 1958, stl 18 mm, vikt 3,2 g.

12 200 kr

Utrop: 9 000 kr

RING, platina, gammalslipad diamant ca 0,46 ctv, ca Cr(J)/P, 2 carréslipade smaragder, Erik Thomassons Guld-& Juvelfirma, Stockholm 1944, stl 18,75 mm, vikt 2,9 g, diamanten har skada på rondisten, smaragderna har slitage och nagg på fasettkanterna.

3 800 kr

Utrop: 3 300 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 1,9 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/VS, Jönköping 1983, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g, safiren är skadad, en diamant är skadad.

Utrop: 4 600 kr

RING, 18K guld, droppformad vit opal, stl 17,5 mm, Stockholm 1969, vikt 6,5 g.

3 100 kr

Utrop: 3 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamaner ca 0,93 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 8,6 g.

Utrop: 8 500 kr

HÄNGE/KEDJA, platina, baguetteslipad syntetisk blå spinell ca 50,00 ct, 26 briljant- äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-P, Owen & Larsson, Stockholm 1949, hängets höjd 52 mm, längd 45/52 cm, vikt 34,3 g, skadat originaletui, några diamanter har nagg och naturaler.

11 600 kr

Utrop: 11 000 kr

ÖRHÄNGEN, platina, baguetteslipade syntetiska blå spineller ca 10,00 ctv, 28 briljant- äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCa(G-K)/SI-P, Owen & Larsson, Stockholm, höjd 27 mm, vikt 9,7 g, skruvlås i 18K vitguld, etui, en åttkantslipad diamant har nagg.

5 400 kr

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCa(L)/P, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, stl 19 mm, vikt 7,1 g.

5 000 kr

Utrop: 5 700 kr

ARMBAND, 18K guld, turmaliner, rosenslipade diamanter, Lingårs & son, Linköping 1940, säkerhetskedja, 6,2 x 5,6 cm, vikt 26,3 g, gravyr.

10 000 kr

Utrop: 11 400 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, turkoser, granater, krokar, höjd 38 mm, vikt 4,3 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

SIGILLHÄNGE, 20K guld, karneol, höjd 37 mm, vikt 11,3 g.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr