21 - 40 av 121
123...7 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 16 maj 2020

Klubbad för

OMEGA, Seamaster (T Swiss Made T), "Tachymètre", Cal 321, Serie nr. 22083333, Ref nr. ST 105.0004, Boett nr. 105.004-64, kronograf, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas, utbytta visare, läderband, originalspänne (ej tidsenligt), ca 1964.

27 500 kr

Utrop: 16 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Yacht-Master II, Chronometer, Ref nr. 116689, Serie nr. Z976218, Cal 4160, Verk nr. C 0297385, Boett nr. 2119, regattakronograf, herrur, 44 mm, 18K vitguld/platina, automatisk, safirglas (nagg), Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78219-OP3, totalvikt 270,0 gram, cert, november 2007, box, ytterkartong.

Utrop: 195 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Deepsea, Sea-Dweller (12800 ft=3900 m), Chronometer, Ref nr. 116660, Serie nr. V131758, Cal 3135, Verk nr. 3 2138739, herrur, 44 mm, stål/titan, automatisk, safirglas (repor), datum, svart keramisk ring (Cerachrom), heliumventil, Fliplocklänk, viklås (Glidelock), Ref nr. 98210-PJ5/PJ+EO, cert, november 2008, box, ytterkartong.

70 000 kr

Utrop: 65 000 kr

OMEGA, Chronograph, "Tachymetre", Cal 321, Serie nr. 13254017, Ref nr. CK 2451, Boett nr. 174, kronograf, herrur, 35 mm, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, läderband, "Extract from the Archives", tillverkad 26/5 1953, levererad till Sverige.

51 000 kr

Utrop: 16 000 kr

BREITLING, Chronomat, "Telemetre", Cal Venus 178, Serie nr. 766566, Ref nr. 786, kronograf (avbruten sekundvisare), herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, minutvisare saknar lysmassa, urverk ej signerat, läderband, ca 1950.

40 000 kr

Utrop: 11 000 kr

OMEGA, Speedmaster Professional (T Swiss Made T), "Tachymètre", s.k. "CB Case", Cal 321, Serie nr. 24957591, Ref nr. ST 105.012, Boett nr. 105012-66 (C.B), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, "Extract from the Archives", tillverkad 19/9 1967, levererad till Sverige.

79 000 kr

Utrop: 55 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (660ft=200m, Swiss-T<25, Red Mark IV), Chronometer, "Röd text", Ref nr. 1680, Serie nr. 2701214, Cal 1570, Verk nr. D868177, Boett nr. 1680 (I.70), herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, Fliplocklänk (Folded, ingen storleksändring), viklås (utbytt, "Pateted" dykförlängning), Ref nr. 9315-S V10/280, tillverkad första kvartalet 1970.

140 000 kr

Utrop: 110 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Chronometer (T Swiss T), Ref nr. 1500, Serie nr. 5806084, Cal 1570, Verk nr. D570675, Boett nr. 1500, herrur, 34,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, Oysterlänk (Flushfit, renoverad, storleksändras ej), viklås, Ref nr. 57, totalvikt 102,6 gram, cert (ej utstansat), november 1979, box.

56 000 kr

Utrop: 55 000 kr

LONGINES, "Gunder Hägg", fickur, 52 mm, Cal 19.73 N, Serie nr. 3907241, Boett nr. 3907241, kronograf, silver (0,900), ankargång, gravyr: "Till Gunder Hägg från idrottskamraterna M.A.I.", "Extract from the Archives", levererad 2/8 1923 till Longines agent (Terrasse) i Sverige, etui (skadat).

13 000 kr

Utrop: 4 500 kr

Klockor Vacheron Constantin

VACHERON & CONSTANTIN, Geneve, herrur, 33 mm, Cal 1003, Serie nr. 616420, Boett nr. 6115A, 18K guld, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1975.

15 400 kr

Utrop: 11 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Explorer (Swiss Made), Chronometer, "Rehaut RRR", Ref nr. 114270, Serie nr. V644360, Cal 3130, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78690-LT4/PJ, cert, oktober 2010, box, ytterkartong.

70 000 kr

Utrop: 44 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Submariner (1000ft=300m), Chronometer, "Rehaut RRR", Ref nr. 14060 M, Serie nr. G626636, Cal 3130, Boett nr. 2160, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93150-CX8/501 B, cert, maj 2012, box, ytterkartong.

94 000 kr

Utrop: 85 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, herrur, 37 mm, Cal P469/A, Serie nr. 672811, Boett nr. 501082, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1949.

17 400 kr

Utrop: 11 000 kr

BREITLING, Aerospace, "Patrouille de France", Serie nr. 10, Ref nr. F56062, herrur, 40 mm, bicolour (titan/doublé), quartz, safirglas, analog/digital, urverk ej signerat, Aerospacelänk (titan/doublé), viklås, ca 1993. Limiterad och numrerad (Nr. 1473/1953).

10 200 kr

Utrop: 9 500 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft = 300 m), Chronometer, "Diamond Dial", Ref nr. 116613LN, Serie nr. 1X88L716, Cal 3135, Verk nr. 120DW082, Boett nr. 2360, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (8 st. 8/8), svart keramisk ring, Fliplocklänk, viklås (Glidelock), Ref nr. 97203-V6C/1NH, cert, juni 2014, box, ytterkartong.

102 000 kr

Utrop: 88 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Sea-Dweller (2000ft=610m, Swiss-T<25), Chronometer, s.k. "Great White Mark III", Ref nr. 1665, Serie nr. 6220981, Cal 1570, Verk nr. D623257, Boett nr. 1665, herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, heliumventil, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93150-VC/585, cert (ej komplett), ca 1980, box (ej komplett), ytterkartong (till annan modell).

155 000 kr

Utrop: 120 000 kr

OMEGA, Seamaster 120 m, Chronometer, "Misprint Speedmaster Dial", Cal 1120, Serie nr. 60311502, PIC nr. 2501.21.00, herrur, 35 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 1501/823, cert, juni 1999, box, ytterkartong.

22 500 kr

Utrop: 16 000 kr

OMEGA, "La Magique", herrur, 28 x 34,5 (40,5) mm, Cal 1357, Serie nr. 45924611, Ref nr. BA 191.8523 Z, Boett nr. 191.8523 Z, 18K guld, quartz (Electronic), safirglas, delvis transparent urtavla, integrerat läderband, originalspänne i 18K guld, "Extract from the Archives", tillverkad 14/7 1982, levererad till Schweiz.

42 000 kr

Utrop: 22 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master (Swiss-T<25), Chronometer, Ref nr. 16700, Serie nr. S633524, Cal 3175, Verk nr. 6787217, Boett nr. 16700, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, 24-timmarsvisning, Jubileelänk, viklås (2010), Ref nr. 62510H-RS3/502 B, cert, februari 1995, box, ytterkartong.

78 000 kr

Utrop: 65 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master (Swiss), Chronometer, "Swiss Only Dial", Ref nr. 16700, Serie nr. U922121, Cal 3175, Verk nr. 3 8290856, Boett nr. 16700, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78790-X10/501 B, ca 1999.

73 000 kr

Utrop: 55 000 kr