61 - 80 av 121
1...345...7 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 16 maj 2020

Klubbad för

ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date (T Swiss Made T), "Tridor", Chronometer, Ref nr. 18039B, Serie nr. 8643115, Cal 3055, Verk nr. 1566963, Boett nr. 18000, herrur, 36 mm, 18K rött/vitt/gult guld, automatisk, safirglas, dag, datum, Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8285-I-548-J10/55, totalvikt 160,3 gram, servad februari 2020, cert, september 1987, box, ytterkartong.

130 000 kr

Utrop: 90 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Sea-Dweller (2000ft=610m, Swiss-T<25, Mark II), Chronometer, "Dubbelröd", Ref nr. 1665, Serie nr. 1760323, Cal 1570, Verk nr. D991828, Boett nr. 1665 / 323 (IV 67), herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, heliumventil, Fliplocklänk, viklås (Pateted), Ref nr. 9315-E-4.71/285, tillverkad fjärde kvartalet 1967.

330 000 kr

Utrop: 320 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master (Swiss-T<25 ), Chronometer, Ref nr. 16700, Serie nr. S310133, Cal 3175, Verk nr. 6759824, Boett nr. 16700, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, 24-timmarsvisning, Jubileelänk, viklås (2010), Ref nr. 62510H-RS2/555 B, servad maj 2019, cert, december 1994, box, ytterkartong.

98 000 kr

Utrop: 62 000 kr

OMEGA, Seamaster (T Swiss Made T), s.k. "Soccer Timer", "Pulsations", Cal 861, Serie nr. 28083863, Ref nr. ST 145.0020, Boett nr. 145.020, kronograf, herrur, 41 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, "Extract from the Archives", tillverkad 22/9 1969, levererad till Schweiz.

23 000 kr

Utrop: 19 000 kr

OMEGA, Seamaster (T Swiss Made T), "Tachymetre", Cal 1040, Serie nr. 35599951, Ref nr. ST 176.005, Boett nr. 176.005, kronograf, herrur, 42 x 49 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, 24-timmarsvisning, läderband, "Extract from the Archives", tillverkad 9/1 1974, levererad till Frankrike.

11 200 kr

Utrop: 11 000 kr

OMEGA, Seamaster, Chronostop (T Swiss Made T), "Decimal Bezel", Cal 865, Serie nr. 26571249, Ref nr. ST 145.0007, Boett nr. 145.007, kronograf, herrur, 41 mm, stål, manuell, plexiglas, defekt (fjäder), läderband, ca 1968.

7 300 kr

Utrop: 7 500 kr

OMEGA, Chronostop, Seamaster (T Swiss Made T), s.k. "Roulette", Cal 865, Serie nr. 29613584, Ref nr. ST 145.008, Boett nr. 145.008, kronograf, herrur, 41 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, "Extract from the Archives", tillverkad 17/8 1970, levererad till Ungern.

19 600 kr

Utrop: 16 000 kr

OMEGA, Seamaster, Chronostop (T Swiss Made T), "Tachymetre", Cal 865, Serie nr. 28098797, Ref nr. ST 145.0007, Boett nr. 145.007, kronograf, herrur, 41 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, viklås (original), "Extract from the Archives", tillverkad 14/9 1969, levererad till England (UK), cert, juli 1971, box.

17 200 kr

Utrop: 11 000 kr

OMEGA, Constellation, "C", Chronometer (OM Swiss Made OM), Cal 564, Serie nr. 26325985, Ref nr. BA 168.0009/168.017, Boett nr. 168.009/168.017, herrur, 34,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, urtavla i guld, läderband, ca 1968.

14 200 kr

Utrop: 12 000 kr

BREITLING, Geneve, Navitimer, "Generation IV", Cal Venus 178 (WOG), Serie nr. 1013422, Ref nr. 806, kronograf, herrur, 40 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1965.

27 500 kr

Utrop: 22 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (200m=660ft, Swiss-T<25), Chronometer, s.k. "Meter First", "Red Mark II", "Röd Text", Ref nr. 1680, Serie nr. 2215240, Cal 1570, Verk nr. D414921, Boett nr. 1680 (I.69), herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, utbytta visare, Fliplocklänk (Folded, storleksändras ej), viklås "Pateted", Ref nr. 9315/380, tillverkad första kvartalet 1969.

108 000 kr

Utrop: 110 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 18039, Serie nr. 6724090, Cal 3055, Verk nr. 0598568, Boett nr. 18000, herrur, 36 mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas (repor/nagg), dag, datum (defekt, slår ej om), Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8385-F/55, totalvikt 139,7 gram, ca 1981.

86 000 kr

Utrop: 65 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 18038, Serie nr. 9552827, Cal 3055, Verk nr. 1661248, Boett nr. 18000, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, dag, datum, Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8385-K9/55, totalvikt 136,0 gram, ca 1986.

138 000 kr

Utrop: 69 000 kr

OMEGA, De Ville, Cal 625, Serie nr. 39889692, Ref nr. BC 811.1116, Boett nr. 1005, damur, 24 mm, 18K vitguld, manuell, safirglas, diamanter på boetten (16 st. 8/8), integrerad originallänk, längd 175-178 mm, Ref nr. 811.1116, totalvikt 42,1 gram, hängetikett, ca 1976, box.

19 200 kr

Utrop: 14 000 kr

OMEGA, Seamaster, Professional Diver (300m), "James Bond - 40 years LTD", Chronometer, Cal 1120, Serie nr. 80417484, PIC nr. 2537.80.00, Ref nr. SU 368.1626, Boett nr. 168.1626, herrur, 41,2 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1514/825, cert, november 2002, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 04831/10007).

47 000 kr

Utrop: 22 000 kr

OMEGA, Constellation Calendar (Swiss Made T), Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 561, Serie nr. 23051852, Ref nr. ST 168.0005, Boett nr. 168.005 (SGR), herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne i stål, ca 1966, box.

15 400 kr

Utrop: 11 000 kr

OMEGA, Seamaster, Cal 491, Serie nr. 14815778, Ref nr. OT 2848, Boett nr. 11457668 / 2848 / 2846 SC, herrur, 34 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1957, box.

36 000 kr

Utrop: 13 000 kr

OMEGA, Seamaster 120 (T Swiss Made T), Cal 565, Serie nr. 25692226, Ref nr. ST 166.0027, Boett nr. 166.027, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, läderband, ca 1968.

15 800 kr

Utrop: 11 000 kr

OMEGA, herrur, 34 mm, Cal 268, Serie nr. 19198393, Ref nr. OT 14715, Boett nr. 14715 61, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1962, box.

16 000 kr

Utrop: 11 400 kr

BREITLING, Navitimer, Chronometre, "50th Anniversary 1952-2002", Cal 41 (ETA 2892A2), Verk nr. 535005, Serie nr. 535005, Ref nr. J41322, Boett nr. 1102 B4, kronograf, herrur, 41,8 mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas, datum, vridbar räknesticka, läderband, originalspänne i 18K vitguld, cert, maj 2004, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 43/50).

45 000 kr

Utrop: 47 000 kr