1 - 20 av 121
123...7 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 16 maj 2020

Klubbad för

ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master (Swiss-T<25), Chronometer, Ref nr. 16750, Serie nr. 8657107, Cal 3075, Verk nr. 1188647, Boett nr. 16750, herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, 24-timmarsvisning, Oysterlänk, Ref nr. 78360, viklås (till Jubileelänk, ca 1997), Ref nr. 62510H-S Z4/580, cert, november 1985, box, ytterkartong.

86 000 kr

Utrop: 75 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Explorer II, Chronometer (Swiss-T<25), Ref nr. 16570, Serie nr. W380041, Cal 3185, Verk nr. 7042199, Boett nr. 16570, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, 24-timmarsvisning, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93150-W5/501 B, cert, februari 1996, box, ytterkartong.

56 000 kr

Utrop: 42 000 kr

OMEGA, Speedmaster Professional (T Swiss Made T), "Tachymètre", Cal 861, Serie nr. 30580358, Ref nr. ST 145.022, Boett nr. 145022-69 ST (HF), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, gravyr, originallänk (fjädrande), viklås, Ref nr. 1067-1.69/516, "Extract from the Archives", tillverkad 2/7 1970, levererad till Sverige.

47 000 kr

Utrop: 32 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Genève, Calatrava, Cal 215, Serie nr. 1819748, Ref nr. 3919J-001, Boett nr. 2878890, herrur, 33 mm, 18K guld, manuell, safirglas, liten sekundvisare, urtavla i porslin, böjt horn, läderband, originalspänne i 18K guld, cert, juli 1990, box, ytterkartong.

66 000 kr

Utrop: 45 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), "Turn-O-Graph", Chronometer, Ref nr. 16264, Serie nr. Y994104, Cal 3135, Verk nr. 3 9896450, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas, datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-AD5/555 B, ca 2003.

35 500 kr

Utrop: 29 000 kr

OMEGA, Seamaster 300, "Royal Navy", s.k. "Big Triangle", Cal 552, Serie nr. 26302096, Ref nr. ST 165.0024, Boett nr. 165.024 (CB), herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, fasta bandstift, gravyr: "0552/923-7697-A/273/70", NATO-band, "Extract from the Archives", tillverkad 22/4 1968, levererad till United Kingdom, British Military.

320 000 kr

Utrop: 290 000 kr

Klockor Heuer

HEUER, Carrera, s.k. "Barrel Style Case", "Tachy 60/500 Units", Cal 12, Serie nr. 321320, Ref nr. 110.573, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk (microrotor), mineralglas, datum, boett signerad "Heuer-Leonidas SA", läderband, originalspänne (ej tidsenligt), servad augusti 2019, ca 1974, servicebox.

24 000 kr

Utrop: 26 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, "Ivory Cream Lacquer Dial", Ref nr. 16030, Serie nr. 7344377, Cal 3035, Verk nr. 0737738, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-E/555, cert, november 1982, box.

37 500 kr

Utrop: 25 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, "Porcelain Dial", Ref 16220, Serie nr. E540846, Cal 3135, Verk nr. 5714158, Boett nr. 16200, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-O10/555 B, ca 1990, box (ej komplett).

37 500 kr

Utrop: 24 000 kr

Klockor Heuer

HEUER, kronograf, herrur, 37,5 mm, Cal Valjoux 71, Serie nr. 750817, Ref nr. 346, Boett nr. 54354, stål, manuell, plexiglas, defekt, utbytt kronografsekundvisare, läderband, ca 1944.

46 000 kr

Utrop: 11 000 kr

Klockor Vacheron Constantin

VACHERON & CONSTANTIN, Genève, Cal 1003/1, Serie nr. 671391, Boett nr. 482306, unisex, 22,5 x 24,5 (28,5) mm, 18K vitguld, manuell, safirglas, läderband, originalspänne i 18K vitguld, ca 1980.

16 600 kr

Utrop: 11 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master II (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16710, Serie nr. Y730980, Cal 3185, Verk nr. 3 9592130, Boett nr. 2180, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, 24-timmarsvisning, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78790A-AD3, cert, augusti 2003, box, ytterkartong.

79 000 kr

Utrop: 79 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Genève, Golden Ellipse, "Jumbo", Cal 240, Serie nr. 1193806, Ref nr. 3738/100, Boett nr. 2819219, herrur, 31 x 35,5 mm, 18K guld, automatisk (microrotor i 22K guld), safirglas, urtavla i blått guld, integrerat läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1995, box.

74 000 kr

Utrop: 44 000 kr

OMEGA, Speedmaster, "Mark 4,5", "Tachymetre", Cal 1045, Serie nr. 46319764, Ref nr. ST 176.0012, Boett nr. 176.0012, kronograf, herrur, 41,5 x 45 mm, stål, automatisk, mineralglas, dag, datum, 24-timmarsvisning, originallänk, viklås, Ref nr. 1162/1/172, ca 1984.

14 200 kr

Utrop: 11 000 kr

Klockor Tudor

TUDOR, Prince Oysterdate, Submariner (200m=660ft, T-Swiss-T), Ref nr. 75090, Serie nr. 286646, Cal ETA 2824-2, Boett nr. 76000, unisex, 36 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk (Folded, storleksändras ej), viklås, Ref nr. 9315-N5/383 B, ca 1989.

40 000 kr

Utrop: 16 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Nautilus, Cal E19 C, Serie nr. 1532327, Ref nr. 4700/51, Boett nr. 2894472, damur, 24,5 x 24,5 (27) mm, stål/guld, quartz, safirglas (repor), datum, integrerad originallänk (stål/guld), viklås, servad augusti 2019, ca 1995.

35 500 kr

Utrop: 33 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Genève, Les Grecques, Cal E 15, Serie nr. 1600339, Ref nr. 4732, Boett nr. 2823521, damur, 20 x 24,5 (29,5) mm, 18K guld, quartz, safirglas (repor), diamanturtavla (4 st. 8/8, ca 0,02 ctv), briljanter på boetten (28 st. ca TW/VVS, ca 0,28 ctv), integrerat läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1991.

20 500 kr

Utrop: 22 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Yacht-Master, Chronometer, Ref nr. 69628, Serie nr. A105779, Cal 2135, Verk nr. 3894070, Boett nr. 2258, damur, 29 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, pärlemorurtavla med diamanter (8 st.) och safirer (3 st.), Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78738-X1/106, totalvikt 98,8 gram, cert, juni 1999, box, ytterkartong.

71 000 kr

Utrop: 55 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE & Co, Genève, herrur, 32 mm, Cal 12-120 PS, Serie nr. 926976, Ref nr. 1517, Boett nr. 419950, 18K rosa guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, "Extract from the Archives", såld 4/9 1945.

100 000 kr

Utrop: 33 000 kr

CARTIER, Tank, Macau - 1999, "Asymmetric", Cal 9P2, Verk nr. 9407157, Boett nr. 2488, unisex, 23 x 26 (34) mm, 18K guld, manuell, safirglas, glasbaksida, läderband, viklås i 18K guld, ca 1999, box (skadad), ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 74/99).

165 000 kr

Utrop: 49 000 kr