1 - 20 av 90
123...5 Gå till

Klubbauktion | Klockkvaliten – Lördag 16 maj

Aktuell budnivå

ROLEX, Oyster Perpetual, Date, GMT-Master (Swiss-T<25), Chronometer, Ref nr. 16750, Serie nr. 8657107, Cal 3075, Verk nr. 1188647, Boett nr. 16750, herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, 24-timmarsvisning, Oysterlänk, Ref nr. 78360, viklås (till Jubileelänk, ca 1997), Ref nr. 62510H-S Z4/580, cert, november 1985, box, ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 75 000 kr

Lägg bud

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Explorer II, Chronometer (Swiss-T<25), Ref nr. 16570, Serie nr. W380041, Cal 3185, Verk nr. 7042199, Boett nr. 16570, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, 24-timmarsvisning, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93150-W5/501 B, cert, februari 1996, box, ytterkartong.

47 000 kr

Utrop: 42 000 kr

Lägg bud

OMEGA, Speedmaster Professional (T Swiss Made T), "Tachymètre", Cal 861, Serie nr. 30580358, Ref nr. ST 145.022, Boett nr. 145022-69 ST (HF), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, gravyr, originallänk (fjädrande), viklås, Ref nr. 1067-1.69/516, "Extract from the Archives", tillverkad 2/7 1970, levererad till Sverige.

30 000 kr

Utrop: 32 000 kr

Lägg bud

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Genève, Calatrava, Cal 215, Serie nr. 1819748, Ref nr. 3919J-001, Boett nr. 2878890, herrur, 33 mm, 18K guld, manuell, safirglas, liten sekundvisare, urtavla i porslin, böjt horn, läderband, originalspänne i 18K guld, cert, juli 1990, box, ytterkartong.

40 000 kr

Utrop: 45 000 kr

Lägg bud

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), "Turn-O-Graph", Chronometer, Ref nr. 16264, Serie nr. Y994104, Cal 3135, Verk nr. 3 9896450, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas, datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-AD5/555 B, ca 2003.

28 500 kr

Utrop: 29 000 kr

Lägg bud

OMEGA, Seamaster 300, "Royal Navy", s.k. "Big Triangle", Cal 552, Serie nr. 26302096, Ref nr. ST 165.0024, Boett nr. 165.024 (CB), herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, fasta bandstift, gravyr: "0552/923-7697-A/273/70", NATO-band, "Extract from the Archives", tillverkad 22/4 1968, levererad till United Kingdom, British Military.

Inga bud

Utrop: 290 000 kr

Lägg bud

Klockor Heuer

HEUER, Carrera, s.k. "Barrel Style Case", "Tachy 60/500 Units", Cal 12, Serie nr. 321320, Ref nr. 110.573, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk (microrotor), mineralglas, datum, boett signerad "Heuer-Leonidas SA", läderband, originalspänne (ej tidsenligt), servad augusti 2019, ca 1974, servicebox.

Inga bud

Utrop: 26 000 kr

Lägg bud

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, "Ivory Cream Lacquer Dial", Ref nr. 16030, Serie nr. 7344377, Cal 3035, Verk nr. 0737738, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-E/555, cert, november 1982, box.

25 500 kr

Utrop: 25 000 kr

Lägg bud

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, "Porcelain Dial", Ref 16220, Serie nr. E540846, Cal 3135, Verk nr. 5714158, Boett nr. 16200, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-O10/555 B, ca 1990, box (ej komplett).

30 500 kr

Utrop: 24 000 kr

Lägg bud

Klockor Heuer

HEUER, kronograf, herrur, 37,5 mm, Cal Valjoux 71, Serie nr. 750817, Ref nr. 346, Boett nr. 54354, stål, manuell, plexiglas, defekt, utbytt kronografsekundvisare, läderband, ca 1944.

Inga bud

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

Klockor Vacheron Constantin

VACHERON & CONSTANTIN, Genève, Cal 1003/1, Serie nr. 671391, Boett nr. 482306, unisex, 22,5 x 24,5 (28,5) mm, 18K vitguld, manuell, safirglas, läderband, originalspänne i 18K vitguld, ca 1980.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master II (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16710, Serie nr. Y730980, Cal 3185, Verk nr. 3 9592130, Boett nr. 2180, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, 24-timmarsvisning, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78790A-AD3, cert, augusti 2003, box, ytterkartong.

75 000 kr

Utrop: 79 000 kr

Lägg bud

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Genève, Golden Ellipse, "Jumbo", Cal 240, Serie nr. 1193806, Ref nr. 3738/100, Boett nr. 2819219, herrur, 31 x 35,5 mm, 18K guld, automatisk (microrotor i 22K guld), safirglas, urtavla i blått guld, integrerat läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1995, box.

42 000 kr

Utrop: 44 000 kr

Lägg bud

OMEGA, Speedmaster, "Mark 4,5", "Tachymetre", Cal 1045, Serie nr. 46319764, Ref nr. ST 176.0012, Boett nr. 176.0012, kronograf, herrur, 41,5 x 45 mm, stål, automatisk, mineralglas, dag, datum, 24-timmarsvisning, originallänk, viklås, Ref nr. 1162/1/172, ca 1984.

Inga bud

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

Klockor Tudor

TUDOR, Prince Oysterdate, Submariner (200m=660ft, T-Swiss-T), Ref nr. 75090, Serie nr. 286646, Cal ETA 2824-2, Boett nr. 76000, unisex, 36 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk (Folded, storleksändras ej), viklås, Ref nr. 9315-N5/383 B, ca 1989.

17 200 kr

Utrop: 16 000 kr

Lägg bud

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Nautilus, Cal E19 C, Serie nr. 1532327, Ref nr. 4700/51, Boett nr. 2894472, damur, 24,5 x 24,5 (27) mm, stål/guld, quartz, safirglas (repor), datum, integrerad originallänk (stål/guld), viklås, servad augusti 2019, ca 1995.

Inga bud

Utrop: 33 000 kr

Lägg bud

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Genève, Les Grecques, Cal E 15, Serie nr. 1600339, Ref nr. 4732, Boett nr. 2823521, damur, 20 x 24,5 (29,5) mm, 18K guld, quartz, safirglas (repor), diamanturtavla (4 st. 8/8, ca 0,02 ctv), briljanter på boetten (28 st. ca TW/VVS, ca 0,28 ctv), integrerat läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1991.

Inga bud

Utrop: 22 000 kr

Lägg bud

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Yacht-Master, Chronometer, Ref nr. 69628, Serie nr. A105779, Cal 2135, Verk nr. 3894070, Boett nr. 2258, damur, 29 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, pärlemorurtavla med diamanter (8 st.) och safirer (3 st.), Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78738-X1/106, totalvikt 98,8 gram, cert, juni 1999, box, ytterkartong.

63 000 kr

Utrop: 55 000 kr

Lägg bud

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE & Co, Genève, herrur, 32 mm, Cal 12-120 SC, Serie nr. 926976, Ref nr. 1517, Boett nr. 419950, 18K rosa guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, "Extract from the Archives", såld 4/9 1945.

Inga bud

Utrop: 33 000 kr

Lägg bud

CARTIER, Tank, Macau - 1999, "Asymmetric", Cal 9P2, Verk nr. 9407157, Boett nr. 2488, unisex, 23 x 26 (34) mm, 18K guld, manuell, safirglas, glasbaksida, läderband, viklås i 18K guld, ca 1999, box (skadad), ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 74/99).

45 000 kr

Utrop: 49 000 kr

Lägg bud