41 - 60 av 337
1234...17 Gå till
Just nu klubbas Pant online. Gå in här

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 mars

Klubbad för

Ädelstenar Smaragder

SMARAGD, smaragdslipad, 1,12 ct, GIL certifikat 710069, plomberad.

1 700 kr

Utrop: 1 800 kr

Ädelstenar Rubiner

RUBIN, ovalslipad, 2,01 ct, GIL certifikat 622602, plomberad.

3 700 kr

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K guld, orm, stl ca 17 mm, vikt 14,5 g.

Utrop: 7 000 kr

ARMBAND, 18K guld, öppningsbart, 4 cabochonslipade safirer, 20 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, mått 5,6 x 6,3 cm, franska stämplar, vikt 29,8 g.

12 200 kr

Utrop: 13 600 kr

MATSILVER, 47 delar, modell Rosenholm, 12 bordsskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 8 kaffeskedar, 1 serveringssked, 1 serveringsgaffel, 1 såsslev, GAB, schatull, totalvikt 2059,3 g.

6 200 kr

Utrop: 6 800 kr

STRÖMDAHL, hänge, hjärta, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(F-G)/VS, höjd 16 mm, vikt 1,8 g.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 10,6 mm, 10 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-Cr/VS-SI, höjd 3 cm, vikt 5,4 g.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

HÄNGE, 18K guld/vitguld, mabépärla, åttkantslipade diamanter ca 0,54 ctv, caTW/VS, höjd 4 cm, vikt 15,2 g.

11 200 kr

Utrop: 4 600 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 1,06 ctv enligt gravyr, ca River-TW(E-F)/VS-SI, (ca 0,68 ct + 2 x 0,19 ct) mittstenen har nagg på kuletten, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g, svensk kontrollstämpel, mittsten och en sidosten sitter löst i sina fattningar.

14 000 kr

Utrop: 16 000 kr

RING, 18K vitguld, smaragd ca 2,27 ct, 152 briljanter ca 1,63 ctv (en skadad) och 2 baguetter ca 0,18 ctv, ca W-TCa/VS, stl 17,75 mm, vikt 11,8 g.

15 000 kr

Utrop: 18 000 kr

RING, platina, prinsesslipad diamant ca 0,25 ct, ca W(H)/VS, 10 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 15,5 mm, vikt 8,5 g.

Utrop: 6 800 kr

RING, 18K guld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g.

3 300 kr

Utrop: 3 800 kr

RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VS, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,54 ct, ca TW-W/VS-SI, totalt 1,04 ctv enligt gravyr, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g, gravyr, rodinering har släppt.

9 100 kr

Utrop: 9 900 kr

RING, 14K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, W-Cr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,2 g.

4 100 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,35 ctv, varav mittstenen ca 0,30 ct, ca TW-W/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 7,3 g, en diamant med skadad kulett.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

COLLIER, 18K guld, delvist rodinerat, briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca W-TCr/P, längd 50 cm, vikt 19,2 g.

Utrop: 9 900 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, Cr(J)/SI2, Atelje Teebon, Nyköping 2010, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g, diamant med naturaler på rondist.

7 600 kr

Utrop: 8 700 kr

MAGNUS LJUNGQVIST, supkalk, silver, invändigt förgylld, Kristianstad 1801, höjd 11,5 cm, vikt 47,4 g, något sned, bucklor.

Utrop: 2 100 kr

RING, 18K vitguld, smaragd ca 1,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 11,5 g, nagg på smaragden.

5 200 kr

Utrop: 5 900 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct, ca TCr(I)/SI2, stl 18,75 mm, vikt 14,1 g.

Utrop: 12 200 kr