41 - 60 av 285
1234...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 april

Klubbad för

RING, orm, 14K guld, antikslipad diamant ca 0,30 ct, Light Brown/SI, stl 16,5 mm, vikt 6,0 g.

3 400 kr

Utrop: 3 300 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCr(I)/SI1, stl 16 mm, vikt 2,7 g, diamanten har stark fluorescens och nagg på rondisten.

Utrop: 7 800 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld/silver, kuddslipade safirer ca 2,70 ctv, 26 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, höjd 28 mm, vikt 4,6 g, krokar, flera diamanter har nagg och skador.

5 900 kr

Utrop: 4 200 kr

HÄNGE, 14K guld/silver, droppslipad safir ca 1,30 ct, gammal- och rosenslipade diamanter, höjd 33 mm, vikt 3,4 g, safiren har nagg på kuletten, flera diamanter har nagg och skador.

2 400 kr

Utrop: 1 100 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 1,15 ctv, Hovjuvelerare Gunnar Fahlström, Stockholm 1977, stl 16,25 mm, vikt 4,4 g, originaletui.

3 200 kr

Utrop: 2 300 kr

ÖRHÄNGEN, silver, rosa turmaliner, höjd 30 mm, vikt 1,9 g, krokar, etui, ena turmalinen har nagg.

1 700 kr

Utrop: 900 kr

RING, 18K vitguld, en odlad South sea pärla ca 11 mm och en odlad Tahitipärla ca 11 mm, 52 briljantslipade diamanter och 6 navetteslipade diamanter, ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 11,9 g.

Utrop: 16 000 kr

RING, 18K vitguld, fasetterad citrin ca 8 ct, 8 briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W-TCr/VS, stl 16,5+ mm, Nyströms guldverkstad, Stockholm 1969, vikt 12,0 g, citrinen sitter löst i fattningen, en diamant skadad.

Utrop: 6 900 kr

CARL NYSTRÖM, ljusstakar, ett par, silver, dekor med hästar, Empir, Stockholm 1844, höjd 13 cm, lösa manschetter, fylld botten, lagning, bucklor.

1 900 kr

Utrop: 1 400 kr

BESTICKSERVIS, 86 delar, Rosenholm, silver, 8 bordsskedar, 8 bordsgafflar, 8 bordsknivar, 12 smörgåsgaffar, 12 smörgåsknivar, 6 dessertgafflar, 20 kaffeskedar, 12 mockaskedar, GAB, 1970-tal, vikt 2515,7 g.

Utrop: 8 500 kr

KARL ANDERSON, skål, silver, på kulfötter, Stockholm 1919, diameter 16,5 cm, vikt 281,5 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

Smycken Lås

LÅS, 14K rodinerat guld, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,85 ctv, bajonettlås för tvåradigt collier, längd 28 mm, vikt 8,7 g.

5 400 kr

Utrop: 3 400 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca CR-CA/SI, slitna fasettkanter, stl 16 mm, vikt 2,3 g, nagg på kuletter.

Utrop: 9 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 7 mm, 32 åttkantslipade diamanter 0,16 ctv, Strömdahl, stift, 10 mm, vikt 3,7 g.

3 800 kr

Utrop: 3 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 2,90 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g, safir med slitna fasetter.

Utrop: 6 600 kr

RING, 18K guld, 9 briljanter ca 0,57 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g.

Utrop: 3 600 kr

RING, 18K guld, 52 diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/SI, stl 18 mm, vikt 2,3 g.

Utrop: 2 000 kr

HÄNGE, 9K guld, briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-P, längd 3 cm, vikt 2,2 g.

4 500 kr

Utrop: 900 kr

HÄNGE, 18K guld, rubin ca 0,40 ct, 55 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, vikt 1,8 g.

1 400 kr

Utrop: 1 200 kr

HÄNGE, 18K guld, 41 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, vikt 1,8 g.

1 300 kr

Utrop: 900 kr