Avslutad | Klassiska – Lördag 1 augusti 2020
ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca TCr(I)/SI2, längd 47,5 cm, vikt 2,0 g, diamanten har litet nagg vid rondisten.
RING, 18K vitguld, delvis förgylld, hjärtslipad diamant ca 1,00 ct, Fancy Brownish Greenish Yellow/P1, GIA certifikat 167777674, 35 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,9 g, diamanten har en skada på kronan som skett efter certifikatet är utfärdat.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, gungande mittenparti, längd 2 cm, stift, vikt 5,8 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir ca 1,00 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 18,25 mm, vikt 4,6 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 2,00 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW(G)/SI-P, stift, vikt 3,6 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, 4 baguetteslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 1,00 ct, 14 briljanter ca 0,20 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g, rodiering har släppt på ringskenan.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/P, vikt 1,4 g, stift, ena diamanten har nagg på rondisten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/P, vikt 1,5 g, sitft, ena diamanten har nagg på kuletten.
ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(F)/SI2, längd 40,5 cm, vikt 1,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-Cr/SI-P, vikt 1,5 g, stift, två sidostenar har nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI-P, vikt 1,1 g, stift.
RING, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,54 ct, ca Fancy Greyish Greenish Yellow/P1, 12 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-Cr/P, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,33 ct, Fancy Dark Yellow-Brown/SI1, GIA certifikat 13363998, 48 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,5 g, några sidostenar har nagg.
BROSCH, 18K vitguld, 24 diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-TCaI-L)/P, 6x3,5 cm, vikt 18,1 g, diamanter med nagg och skador.
RING, 18K guld/vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,35 ct, ca TCa(K)/VS2, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,18 stl 15,75 mm, vikt 5,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca River-W(E-H)/P1, vikt 1,4 g, stift, ena diamanten har nagg vid rondisten och andra har tjock rondist.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/P1, vikt 1,6 g, sitft.
HÄNGE, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-Cr/SI-P, höjd 16 mm, vikt 1,7 g, en diamant har nagg vid rondisten.