21 - 40 av 247
123...13 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 1 augusti 2020

Klubbad för

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 11,0-11,5 mm, 10 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, längd 5 cm, vikt 7,3 g.

Utrop: 10 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g, flera diamanter har nagg på kuletten, två diamanter har nagg vid rondisten, en diamant har skada på kronan och en har natural vid rondisten.

Utrop: 15 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca River-W/VS-SI, en diamant ca Cr, stl 17 mm, vikt 5,1 g, en diamant har nagg på kuletten, en med inneslutning som når ytan och en med naturlig hålighet.

Utrop: 15 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W-Cr/SI, vikt 1,4 g, stift, ena diamanten har naturaler vid rondisten och andra har slitna fasettkanter vid bordet.

6 000 kr

Utrop: 6 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,28 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 6,5 g, flera diamanter har nagg på kuletten.

14 000 kr

Utrop: 16 000 kr

RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 227 briljantslipade diamanter ca 4,70 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 50 cm, vikt 26,7 g.

Utrop: 70 000 kr

TENNISARMBAND, 18K roséguld, 86 briljantslipade diamanter ca 1,78 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,5 g.

22 000 kr

Utrop: 24 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,51 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 7,8 g.

18 200 kr

Utrop: 20 000 kr

SCHALINS, ring, Norrsken Himla, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/VS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 5 800 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 1,23 ct, TW(G)/SI1, GIA certifikat 2111815599, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g.

61 000 kr

Utrop: 60 000 kr

ARMBAND/DIADEM, platina, 130 äldre briljant-, carré- och baguetteslipade diamanter ca 5,40 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, C.G. Hallberg Stockholm 1935, längd 19 cm, vikt 20,1 g, armbandet kan fästas på ett medföljande metallband och bäras som ett diadem, originaletui.

38 500 kr

Utrop: 42 000 kr

ARMBAND, 18K guld/platina, pärla ca 5,75 mm, 28 äldre briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W/VS, antik, tidigt 1900-tal, längd 18,5 cm, vikt 11,7 g, en diamant är skadad, etui.

10 200 kr

Utrop: 11 000 kr

RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 115 briljantslipade diamanter ca 15,00 ctv, ca TW-Cr(F-J)/SI-P, längd 43,5 cm, vikt 30,0 g, tre av de mindre diamanterna med nagg på rondist och en med nagg på kronan.

Utrop: 134 000 kr

Silver Vas

GUSTAF JANSSON, silvervas, Stockholm 1966, höjd 18 cm, vikt 331,4 g, repor.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

BROSCH, 18K vitguld, kattdjur, vita briljanter 5,04 ctv, ca TW(G)/VS-SI, svarta briljanter 2,81 ctv, 8x3 cm, vikt 27,3 g.

Utrop: 62 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-CR/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g, ringen är i behov av omrodinering.

Utrop: 8 800 kr

HÄNGE, 18K guld / silver, 8 rosenslipade diamanter, bredd 16 mm, vikt 3,8 g, tennlödning i den något slitna öglan.

Utrop: 2 300 kr

Smycken Enstenshänge

ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,58 ct, ca TW/VS, höjd 1,5 cm, vikt 0,9 g, diamant med natural på rondist.

13 400 kr

Utrop: 15 400 kr

RING, 14K rodierat guld, 6 behandlad prinsesslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca P, 30 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/P, stl 15,75 mm, vikt 5,1 g, 2 diamanter med mindre nagg, rodinering har börjat släppa.

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K guld, navetteslipad diamant ca 1,30 ct, ca TCa(K)/VS2, stl 16 mm, vikt 2,8 g.

21 000 kr

Utrop: 24 000 kr