61 - 80 av 247
1...345...13 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 1 augusti 2020

Klubbad för

W.A. BOLIN, ring, 18K vitguld, blå safir ca 3,00 ct, 3 navetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, Stockholm 1980, stl 16,25 mm, vikt 7,3 g, safir med minimala nagg, en diamant med nagg på kronan.

Utrop: 10 000 kr

RING, 18K rodierat guld, smaragder, 7 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-Ca/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 9,3 g, rodiering har börjat släppa, smaragder med skador, en diamant med mindre skada vid rondisten.

4 300 kr

Utrop: 4 500 kr

HÄNGE, 18K guld, sannolik behandlad jade, 18 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW(G)/VS, längd 3,5 cm, vikt 11,1 g.

Utrop: 5 700 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljant ca 0,17 ct, ca W(H)/SI, längd 38 cm, vikt 3,3 g.

Utrop: 2 700 kr

RING, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca Ca(M)/SI1, bruna serien, 74 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 15,5 mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 11 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 1,30 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 4,4 g, smaragden har inneslutning som når ytan.

Utrop: 5 500 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Cr-TCa/P, vikt 1,3 g, stift, ena diamanten har nagg på kronan och vid rondisten, andra har nagg och inverterad natural vid rondisten.

Utrop: 4 000 kr

DIAMANT, prinsesslipad 1,75 ct, TCr(I)/VVS2, GIA certifikat 7143448672.

Utrop: 55 000 kr

DIAMANT, briljantslipad 4,51 ct, ca TCa(L)/VS1, litet nagg på rondistens undersida.

150 000 kr

Utrop: 130 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 mabépärlor ca 18,6 mm, clips, vikt 13,3 g.

Utrop: 2 700 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,34 ct, River(E)/VVS2, förseglad HRD 142965, delvis bruten försegling.

4 300 kr

Utrop: 4 800 kr

Ädelstenar Rubiner

RUBIN, oval blandslipning, 1,18 ct, IGI certifikat F1H89168, förseglad.

2 200 kr

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K vitguld, odlade saltvattenspärlor ca 8 mm, 14 briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 9,1 g.

Utrop: 13 600 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, droppslipade akvamariner ca 5,04 ctv, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/SI, längd 60 cm, vikt 4,6 g.

Utrop: 7 400 kr

RING, 18K guld, 20 rosa safirer ca 0,34 ctv, 22 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 7,1 g.

Utrop: 8 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,7 g, gravyr.

Utrop: 6 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, odlade saltvattenspärlor ca 8,6 mm, briolettslipade onyxer, cabochonslipade koraller, 34 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 7,5 cm, vikt 12,6 g.

Utrop: 11 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade akvamariner ca 5,70 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, höjd 20 mm, vikt 4,2 g, krokar, ena diamanten har litet nagg på kuletten.

Utrop: 6 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 15 mm, vikt 9,8 g.

Utrop: 9 600 kr

ARMBAND, 14K guld/silver, korallkulor ca 6,0-6,5 mm, cabochonslipade koraller, rosenslipade diamanter, längd 19,5 cm, vikt 40,4 g, flera diamanter har nagg och skador.

Utrop: 16 000 kr