1 - 20 av 357
123...18 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 augusti

Klubbad för

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, akvamarin ca 0,45 ct, briljanter ca 0,09 ctv, längd 40 cm, vikt 2,1 g.

2 100 kr

Utrop: 2 300 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/P, vikt 1,3 g, stift, ena diamanten har litet nagg vid rondisten.

Utrop: 8 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/P, vikt 1,3 g, sitft, ena diamanten har litet nagg på kronan.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/P, vikt 1,3 g, stift, ena diamanten har nagg på kuletten.

Utrop: 2 700 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/P, vikt 0,8 g, stift.

Utrop: 1 700 kr

Smycken Enstenshänge

ENSTENSHÄNGE, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,33 ct, ca W/P, vikt 0,5 g.

3 200 kr

Utrop: 3 600 kr

EFVA ATTLING, collier, Tro-Hopp-Kärlek, silver, lädersnöre, justerbar längd, vikt 8,1 g.

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/P, vikt 1,0 g, stift.

Utrop: 2 700 kr

RING, 18K guld, akvamarin ca 3,50 ct, 2 mindre rosenslipade diamanter, C.J. Johnssons Guldsmedsaffär, A.M. Berglund, Linköping 1933, stl 18 mm, vikt 3,3 g.

5 800 kr

Utrop: 3 500 kr

PÄRLCOLLIER, möjligen orientaliska pärlor, troligen blandade med odlade pärlor ca 1,7-3,55 mm, lås i 18K guld med 3 diamanter ca 0,05 ctv, längd 45 cm.

1 800 kr

Utrop: 1 900 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,00 ct, ca W(H)/VS, 6 mindre gammalslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17 mm, vikt 2,4 g, den större gammalslipade diamanten är skadad.

8 000 kr

Utrop: 2 100 kr

RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 6,3 mm, 2 briljanter ca 0,08 ctv, stl 17 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 1 400 kr

Silver Vas

VAS, sterlingsilver, på rund fot, höjd 18 cm, fylld botten, vikt 83,9 g, buckla.

400 kr

Utrop: 450 kr

SKRIN, silver, oktagonformad, lock med knopp i form av lejon, Johan Färngren, Stockholm 1928, mått 90 x 81 x 51 mm, vikt 205 g.

4 200 kr

Utrop: 1 300 kr

SALT OCH PEPPARKAR, silver, på 4 tassar, höjd 10 cm, svenska importstämplar, vikt 103,9 g, buckla.

600 kr

Utrop: 700 kr

Silver Kaffeservis

SOCKERSKÅL OCH GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgyllda Tore Eldh för Ceson, Göteborg 1954, totalvikt 112,4 g.

Utrop: 800 kr

Silver Fat

FAT, silver, rektangulärt, Tore Eldh för Ceson, Göteborg 1954, längd 22,2 cm, bredd 9,9 cm, höjd 1,2 cm, vikt 122,4 g.

800 kr

Utrop: 800 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter 0,48 ctv, ca W-TCr/VS, stift, vikt 1,1 g, en diamant är skadad/trasig.

3 700 kr

Utrop: 2 600 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, vikt 0,7 g, en diamant med stor extra fasett, saknar lås.

1 300 kr

Utrop: 700 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 1,6 g.

1 800 kr

Utrop: 1 700 kr