141 - 160 av 184
1...78910 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 4 juli 2020

Klubbad för

FICKUR, "Payment, London", 42 mm, silver, spindelgång, nyckeldragare, ytterboett, 49,5 mm, silver, bucklor, ca 1774.

1 900 kr

Utrop: 1 100 kr

ZENITH, herrur, 33 mm, Cal 106, Serie nr. 4563310, Boett nr. 640180, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett (bucklor), läderband, ca 1956.

3 500 kr

Utrop: 3 700 kr

Klockor Universal

UNIVERSAL, Genève, Cal 291, Serie nr. 254103, Boett nr. 41302 / 1118588, herrur, 35 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, dag, datum, månad, skadad urtavla, defekt, saknar krona, skadad boett, ca 1950.

Utrop: 1 100 kr

Klockor Corum

CORUM, Admiral´s Cup, Legend 42, Cal ETA 2894-2, Verk nr. 713675, Serie nr. 2297221, Ref nr. 984.101.24/V705 AN11, Boett nr. 01.0109, kronograf, herrur, 42 mm, stål/rosa guld, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, cert, januari 2020, box, ytterkartong.

Utrop: 53 000 kr

OMEGA, Constellation (T Swiss Made T), "C", Chronometer, s.k. "Spider Dial", Cal 564, Serie nr. 26347430, Ref nr. ST 168.0017, Boett nr. 168.017 SP (K.B), herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1968, metallänk ej original.

4 000 kr

Utrop: 4 200 kr

Klockor Oris

ORIS, Big Crown, Pro Pilot, "Altimeter", Cal 733, Serie nr. 3399698, Ref nr. 01.733.7705.4134, Boett nr. 7705, herrur, 47 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, höjdmätare, originallänk, viklås, cert, januari 2020, box, ytterkartong.

15 400 kr

Utrop: 14 000 kr

OMEGA, Seamaster, De Ville (Swiss Made), Cal 601, Serie nr. 27018097, Ref nr. CD 135.0020, Boett nr. 135.020 SP (C.B), herrur, 34 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, defekt, ca 1968, metallänk ej original, box.

4 600 kr

Utrop: 1 800 kr

LONGINES, Hydro Conquest (300m/1000ft), Cal 633 (ETA 2824-2), Ref nr. L3.642.4.56.6, Boett nr. 38240060, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, defekt (trög i uppdrag, behov av service), originallänk, viklås, Ref nr. L600123790, cert, oktober 2012, box, ytterkartong.

3 800 kr

Utrop: 1 900 kr

GRAND SEIKO, Heritage, "60th Anniversary 1960-2020" Cal 9F85, Ref nr. SBGP007, Boett nr. 9F85-0AA0, herrur, 40 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. AA1Y-B-F/A13, cert, mars 2020, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 2030/2500).

23 000 kr

Utrop: 25 000 kr

OMEGA, De Ville, Cal 620, Serie nr. 33206927, Ref nr. MD 511.0379, Boett nr. 511.0379, herrur, 32 x 24 mm, doublé (20 micron), manuell, safirglas (nagg), skadad urtavla, ca 1971, metallänk ej original.

Utrop: 1 100 kr

OMEGA, Seamaster 120 m, "Spider dial", Cal 1002, Serie nr. 31508203, Ref nr. ST 166.0088, Boett nr. 166.088, herrur, 39 x 43,5 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, skadad urtavla, defekt, utbytt brygga (kaliberstämpel saknas), originallänk (ej tidsenlig), viklås, ca 1969.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

Klockor Chopard

CHOPARD, Genève, herrur, 32 mm, Boett nr. 215445 / 1068, 18K guld, quartz, safirglas, läderband, ca 1990, box.

6 200 kr

Utrop: 5 500 kr

LONGINES, Flagship, Heritage, Cal L615 (ETA 2895-2), Serie nr. 36062199, Ref nr. L4.795.4.78.2, herrur, 38,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, läderband, originalspänne, cert, november 2011, box, ytterkartong.

6 300 kr

Utrop: 6 500 kr

Klockor Fortis

FORTIS, Flieger 24H (T Swiss Made T), Cal ETA 2893-2, Boett nr. 596.10.148, herrur, 40 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, 24-timmarsvisning, läderband, originalspänne, ca 2000.

7 000 kr

Utrop: 4 900 kr

Klockor Eterna

ETERNA, damur, 21,5 mm, Boett nr. 111.2142.68R, 18K guld, quartz, plexiglas, datum, gravyr, ca 1991, metallänk ej original.

Utrop: 2 000 kr

INTERNATIONAL WATCH CO, damur, 20 x 20 (27,5) mm, Cal 412, Serie nr. 2080311, Boett nr. 2088567 / R 4172, 18K guld, manuell, plexiglas, formverk, läderband, ca 1972.

Utrop: 4 900 kr

Klockor Angelus

ANGELUS, Datalarm, Cal AS 1568 N, Boett nr. 10/11 B, herrur, 35 mm, doublé (20 micron, skadad), manuell, plexiglas, datum, alarm, renoverade/målade visare, skadad boett (se bilder), läderband, ca 1960.

2 200 kr

Utrop: 1 100 kr

OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Cal 1538, Serie nr. 55509938, PIC nr. 2541.80.00, Ref nr. SU 396.1503, Boett nr. 196.1503 / 396.1503 (LL), herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas (repor/nagg), datum, heliumventil, originallänk (skadad, se fördjupad information), viklås, Ref nr. 1503/825, ca 1996.

10 200 kr

Utrop: 7 500 kr

must de CARTIER, Tank, Cal 90, Boett nr. 01098/590005, unisex, 23 x 23,5 (30,5), förgyllt silver (förgyllning delvis bortnött), quartz, mineralglas, skadad urtavla, läderband, viklås, ca 1990, box.

8 500 kr

Utrop: 3 900 kr

TAG HEUER, Aquaracer (300 Meters), Serie nr. RBG1982, Ref nr. WAF1311.BA0817, Boett nr. WAF1311, damur, 32 mm, stål, quartz, safirglas (nagg/repor), datum, pärlemorurtavla, originallänk, viklås, Ref nr. FAA035-G-E7, cert, juni 2010, box, ytterkartong.

Utrop: 5 500 kr