341 - 360 av 449
1...171819...23 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 september 2020

Klubbad för

Ädelstenar Övrigt

AMULETT, snidad behandlad sten, kinesiska drakar, håll för hänge, storlek 7,5 x 6,5 cm, vikt 41 g.

550 kr

Utrop: 250 kr

COLLIER, färgad grön agat i olika former, längd 160 cm.

350 kr

Utrop: 400 kr

COLLIER, kulor av lapis lazuli ca 14 mm, knutet, ej öppningsbart lås (trasigt), längd 60 cm.

400 kr

Utrop: 450 kr

PÄRLCOLLIER, 2-rader, färgade odlade sötvattenspärlor, längd 43 cm.

550 kr

Utrop: 200 kr

COLLIER, snidad nefrit, behandlade gröna, svarta och röd kula/or, motiv av kinesisk drake, längd 60 cm + hänge.

375 kr

Utrop: 300 kr

COLLIER, kulor av sodalit, doserade 6 - 14 mm, längd 46 cm.

250 kr

Utrop: 300 kr

COLLIER, snidad vit sten, kinesiskt motiv, justerbart nylonband.

Utrop: 250 kr

PÄRLCOLLIER, barocka odlade pärlor ca 6 mm, lås i 18K vitguld, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, längd ca 67 cm, knutet, vikt 35,8 g.

Utrop: 1 300 kr

PÄRLCOLLIER, 2 rader, doserade odlade pärlor ca 4 - 7,9 mm, lås i silver med paste, längd 46 cm, knutet, säkerhetskedja, vikt 32,6 g,

Utrop: 900 kr

RING, 18K vitguld, 5 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,0 g, nagg vid rondist samt på kuletten.

Utrop: 2 200 kr

RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W-VS, stl 15,5 mm, vikt 3,1 g, 1 sten skadad.

Utrop: 2 200 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalfasetterad blå safir, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 18 mm, vikt 3,8 g, nagg på safiren.

Utrop: 1 800 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, onyx, rosenkvarts, blomstermönstrad emaljkula, krokar, längd 4,5 cm. vikt 8,1 g.

250 kr

Utrop: 300 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, silverfärgade detaljer med cubic zirkonia, öppen knytbar modell, knutet, längd 175 cm.

1 200 kr

Utrop: 1 300 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, strass, krokar, vikt 3,3 g.

325 kr

Utrop: 250 kr

BROSCH, 14K guld, Frankrike, 11 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, höjd 40 mm, vikt 9,3 g.

Utrop: 3 400 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca W(H)/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g, nagg/naturaler på rondister, 2 med tunna rondister.

Utrop: 2 300 kr

KAFFESKEDAR, 12 st, silver, modell Uppsala, MEMA, Enköping 1988, signerade Löfman, längd 11 cm, vikt 174,6 g.

Utrop: 1 400 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, B-Jade, skruvmekanism, höjd 38 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 3 900 kr

ARMBAND, 18K guld med ametist 12x12 mm justerbar längd

950 kr

Utrop: 1 000 kr