61 - 80 av 236
1...345...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2020

Klubbad för

ARMBAND, 18K roséguld, ovalslipade rosa safirer ca 29,3 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TCr-Cr/SI-P, längd 18 cm, vikt 24,9 g.

36 000 kr

Utrop: 40 000 kr

J E SKREIJ, kandelabrar, ett par, silver, arbetat yta, Falun 1931, höjd 29 cm, vikt 881,3 g.

5 000 kr

Utrop: 5 700 kr

RING, 18K vitguld, kuddslipad obehandlad rubin 2,45 ct, GCS certifikat 79195-51, sköldslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g, rubinen har naturlig hålighet och nagg.

24 000 kr

Utrop: 27 000 kr

COLLIER, 18K guld, keshipärlor, Jugend, ca 1910 - tal, längd 42 cm, vikt 6 g.

11 600 kr

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K guld, möjligen orientalisk pärla ca 8,8 x7,6 mm, 14 gammalslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W-Cr/SI-P, 1900-talets första hälft, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g, pärla med mindre ytfel, en diamant med nagg.

10 800 kr

Utrop: 5 700 kr

RING, platina, ovalslipad obehandlad safir 2,65 ct, GRS certifikat 2011-011530, 52 briljantslipade diamanter 1,20 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 9,7 g, safiren har små nagg på kronan, några diamanter har nagg på kuletten.

Utrop: 36 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 110 prinsesslipade diamanter ca 6,50 ctv, ca TW-W/VS, stift, höjd 21 mm, vikt 16,7 g.

40 000 kr

Utrop: 45 000 kr

MARGARETABÄGARE, silver, invändigt förgylld, import Hovjuvelerare G A Dahlgren, Malmö 1929, diam 15 cm, höjd 11,5 cm, vikt 393,6 g.

3 800 kr

Utrop: 4 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 1,68 ct, ca W(H)/VVS1, stl 16,75 mm, vikt 12,1 g.

58 000 kr

Utrop: 56 000 kr

WIWEN NILSSON, collier, 18K guld, ring och stavlänk, signerad, Lund 1974, längd 43,5 cm, vikt 33,4 g. (d)

31 000 kr

Utrop: 20 000 kr

WIWEN NILSSON, brosch, Trana, sterlingsilver, nr L43, signerad, Lund 1969, 70x30 mm, vikt 14,1 g. (d)

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

RING, 14K guld/platina, smaragdslipad smaragd ca 1,20 ct, antik- gammal- och rosenslipade diamanter, antik, stl 16 mm, vikt 2,8 g, smaragden har nagg på kronan och skada på paviljongen, några diamanter har nagg och skador.

14 800 kr

Utrop: 8 000 kr

Utrop: 26 000 kr

Utrop: 13 800 kr

ARMBAND, 18K vitguld, ca 133 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 6,42 ctv, ca CR-LB/SI, längd 18,5 cm, vikt 30,1 g.

30 000 kr

Utrop: 34 000 kr

BROSCH, platina, 4 dropp- och 5 gammal- och äldre briljantslipade diamanter, ca 225 mindre åttkant-, baguette- och briljantslipade diamanter, totalt ca 7,50 ctv, ca W-CR/VS-P, 3 droppslipade diamanter är skadade och en sitter löst i sin fattning, skador, nagg, mått 7,6 x 3,0 cm, nåldel i vitguld, vikt 33,9 g.

Utrop: 34 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 14-15,5 mm, droppform, 18 prinsesslipade blå safirer ca 3,25 ctv, höjd 5 cm, vikt 15,0 g.

13 600 kr

Utrop: 13 800 kr

Smycken Pärlhänge

HÄNGE, 18K vitguld, droppformad Tahitipärla ca 19,5 x 14,25 mm, 13 briljantslipade diamanter 0,43 ctv, W/VS, enligt gravyr, höjd 3,2 cm, vikt 8,0 g.

Utrop: 9 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, ca 512 rosa safirer ca 10 ctv, 2 boutonformade odlade pärlor ca 10,5 x 12,5 mm, vikt 13,9 g.

25 000 kr

Utrop: 28 000 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, James Kirkby, Joseph Waterhouse & Co, Sheffield 1813, höjd 21 cm, fylld botten.

3 700 kr

Utrop: 4 100 kr