41 - 60 av 236
1234...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november

Klubbad för

DAVID ANDERSEN, armring, 18K guld/platina, antikslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/VS, kuddslipad rubin ca 0,60 ct, rosenslipade diamanter, Norge, antik, stl 6,5x5,5 cm, vikt 18,8 g, den antikslipad diamanten rör sig i fattningen, rubinen är skadad.

Utrop: 10 000 kr

ÖRHÄNGEN, sköldpaddskal, inläggningar i 18K guld och silver, antika, höjd 75 mm, vikt 12,2 g, senare krokar, en silverblomma saknas.

5 100 kr

Utrop: 5 700 kr

GOUDJI, brosch, förgyllt silver, ebenholtz, bergkristall, Paris, längd 9,5 cm, vikt 45,6 g.

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K vitguld, blå safir ca 3,60 ct, 8 briljant- och 8 baguetteslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 9,8 g, en briljantslipad diamant skadad.

Utrop: 39 000 kr

RING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 1,28 ct, ca TW(G)/VS1, 14 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VS, Ge-Kå Kaplans, Stockholm 1970, stl 17,25 mm, vikt 6,5 g, litet nagg på rondist.

59 000 kr

Utrop: 45 000 kr

HÄNGE/BROSCH, 18K vitguld, bruna cch vita briljant -, navette - och åttkantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-W/VVS-VS, höjd 41 cm, vikt 13,2 g. Den största stenen är ca 0,70 ct.

Utrop: 39 000 kr

CARTIER, armband, Penelope, 18K guld, serienummer 751959, franska stämplar, bredd 20 mm, längd 20,5 cm, vikt 65,8 g, certifikat.

55 000 kr

Utrop: 40 000 kr

RING, platina, 17 äldre briljant- och briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-W/VS-P, Erik Samuelsons Guldsmedsaffär, Stockholm 1948, stl 18,75 mm, vikt 10,3 g, liten spricka i ringskena, ringskenan är något skev.

Utrop: 44 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad grön turmalin ca 10,94 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca W-Cr/SI, stl 17,25 mm, vikt 9,4 g, en diamant med nagg på kuletten, turmalinen med inneslutning som når ytan.

Utrop: 20 000 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerat, Lund 1969, längd 45 cm, vikt 44,7 g. (d)

10 200 kr

Utrop: 9 900 kr

WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerat, Lund 1969, längd 19 cm, vikt 18,9 g. (d)

7 100 kr

Utrop: 5 500 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Lotus Large, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,66 ctv, TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 10,2 g, originaletui.

28 000 kr

Utrop: 28 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 2,65 ct, ca TW(G)/VS2-SI1, höjd 21 mm, vikt 12,9 g.

Utrop: 136 000 kr

CLAES GIERTTA, armband, 18K guld, Stockholm 1968, längd 19 cm, vikt 54,8 g.(d)

23 500 kr

Utrop: 26 000 kr

CLAES GIERTTA, örhängen, 18K guld, ej signerade, stift, höjd 16 mm, vikt 3,2 g.(d)

2 100 kr

Utrop: 1 800 kr

RING, platina, smaragdslipad colombiansk smaragd ca 10,4 ct, GCS certifikat 80239-90, trapetslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 13,2 g, smaragden har liten skada vid rondisten.

100 000 kr

Utrop: 110 000 kr

DIAMANT, äldre briljantslipad, 4,64 ct, Ca(M)/VS1.

160 000 kr

Utrop: 135 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W/SI, 57 x 47 mm, vikt 92,4 g.

Utrop: 33 000 kr

LAPPONIA, ring, 18K guld/platina, briljantslipad diamant 0,15 ct, Zoltan Popovits, Finland 1991, stl 17,5 mm, vikt 9,5 g.