101 - 120 av 236
1...567...12 Gå till

Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 28 november

Aktuell budnivå

FISKBESTICK, 24 delar, Gammal Dansk, silver, Horsens Sølvvarefabrik, Danmark, längd 19-21,5 cm, vikt 1181,1 g.

Inga bud

Utrop: 7 500 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, silver/14K guld, ovalslipade spineller ca 10,0 ctv, 120 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TCa/SI-P, clips, höjd 70 mm, vikt 21,5 g, några diamanter med nagg och skada, en spinell med skada.

Inga bud

Utrop: 19 000 kr

Lägg bud

COLLIER, 18K vitguld, 149 briljantslipade diamanter ca 15,00 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, hänget går att ta av, längd 37,5 cm, vikt 27,7 g.

Inga bud

Utrop: 82 000 kr

Lägg bud

ARMBAND, platina, äldre briljant - baguette - och åttkantslipade diamanter ca 10,00 ctv, ca TW-TCa/VVS-P, Frankrike, längd 17,5 cm, vikt 56,2 g, några diamanten med nagg och skada.

Inga bud

Utrop: 96 000 kr

Lägg bud

GAVELLO, ring, 18K guld, rosa safirer, 68 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 25,9 g.

Inga bud

Utrop: 16 800 kr

Lägg bud

GARRARD, hänge med kedja, Wings, 18K guld, gula safirer, 46 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VVS, längd 59 cm, vikt 28 g.

Inga bud

Utrop: 30 000 kr

Lägg bud

CARMOSÉRING, platina, rosa stjärnsafir ca 3,05 ct, triljant - och briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv,ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 7,2 g, safiren har nagg.

Inga bud

Utrop: 15 400 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K guld, mabépärlor, pärlemor, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/SI, stift/clips, går att använda som enbart clips, höjd 50 mm, vikt 34,8 g.

Inga bud

Utrop: 12 400 kr

Lägg bud

CARTIER, ring, Maillon Panthère, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter 0,53 ctv, ca TW/VVS, stl 15,75 mm (50), vikt 12,5 g.

24 000 kr

Utrop: 27 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K guld, citriner, hjärtan, stift/clips, går att användas enbart som clips, höjd 22,8 mm, vikt 18 g.

Inga bud

Utrop: 8 400 kr

Lägg bud

DUBBELCLIPSBROSCH, platina, äldre briljant - , baguette - och åttkantslipade diamanter ca 6,70 ctv, ca TW-TCa/VS-P, låsmekanism i vitmetall, längd 75 mm, vikt 27,1 g, lagning.

Inga bud

Utrop: 35 000 kr

Lägg bud

ANDREOLI, örhängen, 18K guld, delvis rodinerat, korall, 80 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca W/VS, stift/clips, höjd 25 mm, vikt 29,7 g.

Inga bud

Utrop: 11 200 kr

Lägg bud

BVLGARI, örhängen, Bvlgari Bvlgari, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, clips, höjd 29 mm, vikt 18,3 g.

Inga bud

Utrop: 14 000 kr

Lägg bud

RING, platina, obehandlad färgskiftande blå-lila safir ca 4,00 ct, 8 gammalslipade diamanter ca 0,10 ctv, C.G. Hallberg, Stockholm 1944, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g, safiren har nagg och slitage på fasettkanter, två diamanter har skador.

27 000 kr

Utrop: 30 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, platina, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,95 ct Cr(J)/VS1 samt ca 1,00 ct TCa(K)/VS1, 4 äldre briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, skruvmekanism i 18K vitguld, säkerhetskrokar i silver, höjd 17 mm, vikt 4,9 g.

30 000 kr

Utrop: 33 000 kr

Lägg bud

ARMBAND, platina, 9 gammalslipade diamanter ca 2,75 ctv, ca TW-TCr/P, säkerhetskedja, längd 17,5 cm, vikt 17,1 g.

Inga bud

Utrop: 20 000 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 6,40 ct, ca LY/SI 1, nagg på rondisten i anslutning till inneslutningen, Stockholm 1940, stl 15,5 mm, vikt 5,1 g, etui.

165 000 kr

Utrop: 170 000 kr

Lägg bud

Smycken Medaljong

MEDALJONG, 14K guld, rubin, safir, spinell, två gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, Ryssland omkring 1900, höjd 56 mm, vikt 17,1 g.

Inga bud

Utrop: 6 800 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 14K guld, två rosenslipade diamanter ca 1,25 ctv, 6 rosenslipade diamanter ca 0,20 ctv, krokar, höjd 25 mm, vikt 3,1 g, en diamant med nagg på rondisten, två av de mindre diamanterna har skador.

Inga bud

Utrop: 11 400 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 1,45 ct, ca TCa(K)/VS1, Erik Thomassons Guld & Juvelfirma, Stockholm 1941, stl 15,5 mm, vikt 3,2 g.

25 500 kr

Utrop: 27 000 kr

Lägg bud