101 - 120 av 236
1...567...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2020

Klubbad för

FISKBESTICK, 24 delar, Gammal Dansk, silver, Horsens Sølvvarefabrik, Danmark, längd 19-21,5 cm, vikt 1181,1 g.

11 800 kr

Utrop: 7 500 kr

ÖRHÄNGEN, silver/14K guld, ovalslipade spineller ca 10,0 ctv, 120 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TCa/SI-P, clips, höjd 70 mm, vikt 21,5 g, några diamanter med nagg och skada, en spinell med skada.

17 400 kr

Utrop: 19 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 149 briljantslipade diamanter ca 15,00 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, hänget går att ta av, längd 37,5 cm, vikt 27,7 g.

Utrop: 82 000 kr

ARMBAND, platina, äldre briljant - baguette - och åttkantslipade diamanter ca 10,00 ctv, ca TW-TCa/VVS-P, Frankrike, längd 17,5 cm, vikt 56,2 g, några diamanten med nagg och skada.

Utrop: 96 000 kr

GAVELLO, ring, 18K guld, rosa safirer, 68 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 25,9 g.

15 000 kr

Utrop: 16 800 kr

GARRARD, hänge med kedja, Wings, 18K guld, gula safirer, 46 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VVS, längd 59 cm, vikt 28 g.

27 500 kr

Utrop: 30 000 kr

CARMOSÉRING, platina, rosa stjärnsafir ca 3,05 ct, triljant - och briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv,ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 7,2 g, safiren har nagg.

14 000 kr

Utrop: 15 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, mabépärlor, pärlemor, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/SI, stift/clips, går att använda som enbart clips, höjd 50 mm, vikt 34,8 g.

13 200 kr

Utrop: 12 400 kr

CARTIER, ring, Maillon Panthère, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter 0,53 ctv, ca TW/VVS, stl 15,75 mm (50), vikt 12,5 g.

24 500 kr

Utrop: 27 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, citriner, hjärtan, stift/clips, går att användas enbart som clips, höjd 22,8 mm, vikt 18 g.

7 400 kr

Utrop: 8 400 kr

DUBBELCLIPSBROSCH, platina, äldre briljant - , baguette - och åttkantslipade diamanter ca 6,70 ctv, ca TW-TCa/VS-P, låsmekanism i vitmetall, längd 75 mm, vikt 27,1 g, lagning.

Utrop: 35 000 kr

ANDREOLI, örhängen, 18K guld, delvis rodinerat, korall, 80 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca W/VS, stift/clips, höjd 25 mm, vikt 29,7 g.

Utrop: 11 200 kr

BVLGARI, örhängen, Bvlgari Bvlgari, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, clips, höjd 29 mm, vikt 18,3 g.

12 400 kr

Utrop: 14 000 kr

RING, platina, obehandlad färgskiftande blå-lila safir ca 4,00 ct, 8 gammalslipade diamanter ca 0,10 ctv, C.G. Hallberg, Stockholm 1944, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g, safiren har nagg och slitage på fasettkanter, två diamanter har skador.

27 000 kr

Utrop: 30 000 kr

ÖRHÄNGEN, platina, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,95 ct Cr(J)/VS1 samt ca 1,00 ct TCa(K)/VS1, 4 äldre briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, skruvmekanism i 18K vitguld, säkerhetskrokar i silver, höjd 17 mm, vikt 4,9 g.

30 000 kr

Utrop: 33 000 kr

ARMBAND, platina, 9 gammalslipade diamanter ca 2,75 ctv, ca TW-TCr/P, säkerhetskedja, längd 17,5 cm, vikt 17,1 g.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 6,40 ct, ca LY/SI 1, nagg på rondisten i anslutning till inneslutningen, Stockholm 1940, stl 15,5 mm, vikt 5,1 g, etui.

210 000 kr

Utrop: 170 000 kr

Smycken Medaljong

MEDALJONG, 14K guld, rubin, safir, spinell, två gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, Ryssland omkring 1900, höjd 56 mm, vikt 17,1 g.

13 000 kr

Utrop: 6 800 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, två rosenslipade diamanter ca 1,25 ctv, 6 rosenslipade diamanter ca 0,20 ctv, krokar, höjd 25 mm, vikt 3,1 g, en diamant med nagg på rondisten, två av de mindre diamanterna har skador.

24 000 kr

Utrop: 11 400 kr

ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 1,45 ct, ca TCa(K)/VS1, Erik Thomassons Guld & Juvelfirma, Stockholm 1941, stl 15,5 mm, vikt 3,2 g.

44 000 kr

Utrop: 27 000 kr