281 - 300 av 305
1...141516 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 oktober 2020

Klubbad för

RING, 18K roséguld, svart briljantslipad diamant ca 3,00 ct, 113 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g, svaga fattningar, mittstenen har nagg och snurrar i fattning, en sidosten saknas och flera med nagg och skador.

Utrop: 7 800 kr

ALLIANSRING, Story Of Love, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, Iduna, stl 17 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS, diam13 mm, vikt 2,9 g.

5 100 kr

Utrop: 5 200 kr

ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,38 ct, ca TW/VVS, längd 45 cm, vikt 5,5 g.

8 300 kr

Utrop: 6 800 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, gammalslipad diamant ca 0,44 ct, ca W/P, Kaplans Safir, Stockholm 1982, stl 17 mm, vikt 2,3 g.

Utrop: 4 500 kr

CARMOSÈRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 1,05 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS-SI, London 1983, stl 18 mm, vikt 3,1 g, smaragden har nagg på kronan, två diamanter har nagg på kuletten.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,41 ct, ca TW/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g, diamanten har nagg på rondisten.

3 400 kr

Utrop: 3 800 kr

DIAMANT, briljantslipad, 1,09 ct, TCa(L)/VS1, inverterade naturaler vid rondisten.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 1,01 ct, TCa(K)/VVS2, natural på rondisten.

22 000 kr

Utrop: 25 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 1,07 ct, TW(G)/VS2, diamanten har litet nagg på kuletten, naturaler på och extra fasetter vid rondisten.

32 000 kr

Utrop: 36 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,88 ct, W(H)/SI1, inverterad natural på rondisten, låg kronan och stort bord.

13 200 kr

Utrop: 13 600 kr

RING, 14K rodierat guld, 7 baguetteslipade och ovalt briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/VVS, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 12 600 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, odlad South Seapärla ca 13 mm, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca TCr/VS, kedja 40 cm, vikt 5,6 g.

Utrop: 7 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, safir ca 2,00 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/ VS-SI, stl 15,25 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 6 200 kr

RING, 18K guld, 3 gammalslipad diamanter ca 0,80 ctv, ca W-TCr/VS-SI, rosenstenar, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g, större diamanter med nagg på kronan, några diamanter med små nagg på rondisten.

Utrop: 6 300 kr

HÄNGE, hjärta, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W-TCa/ VS-SI, höjd 40 mm, vikt 2,7 g.

Utrop: 3 600 kr

RING, 18K vitguld, odlad Tahitipärla ca 14,7 mm, 18 briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 10,4 g.

Utrop: 9 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 turmaliner, 2 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv ca TW/Vs, höjd 25 mm, vikt 3,7 g, en diamant med nagg på kulett.

Utrop: 4 700 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 65 briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 11,6 g.

20 500 kr

Utrop: 23 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 2,08 ct, River(D)/VVS1, HRD certifikat 16019376001, förseglad, stark fluorescens.

Utrop: 265 000 kr