21 - 40 av 305
123...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 oktober 2020

Klubbad för

COLLIER, 20K guld/platina, syntetisk orange/röd safir, diamanter, längd 46 cm, vikt 5,7 g.

4 100 kr

Utrop: 4 000 kr

BROSCH, 18K guld, antik, 2 citriner, fröpärlor, filigranarbete, Göteborg 1904, höjd 47 mm, bredd 31 mm, vikt 6,9 g.

3 900 kr

Utrop: 3 200 kr

RING, platina, gammalslipad diamant ca 1,20 ct, ca TW(G)/SI2, 16 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS-P, safirer, ca 1920-30-tal, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g, slitage, en av de mindre diamanterna har nagg, flera safirer saknas och flera är skadade.

Utrop: 28 000 kr

BROSCH, fjäril, 18K vitguld, 114 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/VS-P, 6,5x4 cm, vikt 25,6 g.

Utrop: 13 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade South Seapärlor, 33 st, ca 11,7-14 mm, lås i 18K vitguld, pärla, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, längd 46 cm.

Utrop: 39 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant 0,98 ct enligt gravyr, ca W(H)/SI1, vikt 4,2 g, gravyr, stort bord, låg krona.

Utrop: 25 000 kr

ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,30 ct, ca W(H)/VS1, 8 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,5 mm, vikt 5,7 g,den större diamanten med inverterade naturaler på rondisten, en av de mindre diamanterna med spricka/skada.

Utrop: 57 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, odlad pärla ca 9,0 mm, 3 briljanter ca 0,02 ctv, längd 40 cm, vikt 11,1 g.

Utrop: 5 400 kr

COLLIER, 18K guld/platina, oval syntetisk blå safir, 17 gammalslipade diamanter, längd 40 cm, kedjan är i silver, vikt 2,9 g.

4 000 kr

Utrop: 2 900 kr

BROSCH, 18K vitguld, briljant - , åttkant - och rosenslipade diamanter ca 0,50 ctv, höjd 39 mm, vikt 7,3 g, en diamant saknas.

5 700 kr

Utrop: 4 500 kr

GEORG JENSEN, armband, sterlingsilver, Jugend, Köpenhamn 1915-1930, säkerhetskedja, längd ca 45 cm, vikt 22,3 g, gravyr.

2 900 kr

Utrop: 2 800 kr

CARL NORDSTRÖM, brosch, silver, grönbrun sten, Jugend, Uppsala 1915, 8x5,5 cm, vikt 15,0 g.

1 100 kr

Utrop: 1 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,3-7,7 mm, doserade, tre rader, lås i 18K guld/platina, 3 smaragder, 2 gammalslipade diamanter ca 0,27 ctv, mindre rosenslipade diamanter, längd ca 42 cm, en smaragd med skada, i övrigt mindre nagg hos smaragderna.

Utrop: 5 700 kr

CARMOSÉRING, platina, blå safir ca 1,85 ct, ca 12 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g, en diamant med mindre sprickbildning, en diamant med mindre nagg.

5 100 kr

Utrop: 4 500 kr

COLLIER, platina/14K guld/silver, cabochonslipad smaragd (grön beryll) ca 20x16x7,8 mm, gammal- samt rosenslipade diamanter ca 0,35 ctv, längd 40 cm, vikt 10,3 g, kedja tillkommen senare, smaragd med naturliga håligheter och mindre sprickbildningar, ett fåtal diamanter med nagg och mindre skador, 2 länkbitar medföljer.

4 700 kr

Utrop: 3 500 kr

KEDJA, 18K guld / vitguld, pansar, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/VS, längd 38 mm, vikt 53,3 g.

Utrop: 27 000 kr

BROSCH, 18K guld, 2 orientaliska pärlor, 4 smaragder, antik, mått 40x17 mm, vikt 4,3 g, senare nål, skada, skador på smaragderna.

Utrop: 2 000 kr

BROSCH, säkerhetsnål, 18K guld, flodpärla ca 7,3 mm, längd 53 mm, vikt 3,4 g.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 1,38 ct, River(D)/VS2, IGI certifikat F4A44234, stl 16 mm, vikt 6,5 g.

86 000 kr

Utrop: 80 000 kr

ARMBAND, 18K guld, Juvelfabriken Stockholm 1947, längd 20,5 cm, vikt 32,5 g.